SOFIA - Viac ako 60 protestujúcich zadržala v stredu večer polícia počas protivládnych protestov pred budovou bulharského parlamentu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.
Demonštranti, ktorí sa na mieste dostali do potýčok s bezpečnostnými zložkami, hádzali pred budovou parlamentu na policajtov rôzne predmety vrátane podomácky vyrobených petárd. Pri zásahu proti demonštrantom sa zranilo desať policajtov. Príslušníci bezpečnostných zložiek a demonštranti tiež proti sebe údajne použili paprikový sprej. Do nemocnie bolo prevezených 16 ľudí.
Bulharský minister obrany Krasimir Karakačanov vo svojom príspevku na sociálnej sieti tieto protesty odsúdil ako "organizované a úmyselné útoky". Protesty sa začali v stredu ráno, keď niekoľko tisíc demonštrantov zablokovalo budovu parlamentu pred začiatkom jesenného zasadnutia poslaneckého zboru.
Protivládne protesty v Bulharsku trvajú už takmer dva mesiace. Premiér Bojko Borisov zdôraznil, že napriek výzvam na odstúpenie bude jeho vláda ďalej pracovať. Borisovova strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) chce v parlamente rokovať o návrhu novej ústavy.
Prezident Rumen Radev, protestujúci i opoziční socialisti žiadajú odstúpenie Borisovovej vlády, ktorá je pri moci od roku 2017. Demonštranti premiéra obviňujú z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov. Ďalšie parlamentné voľby sa majú v Bulharsku konať v marci 2021, predčasné by sa mohli uskutočniť už tento rok v novembri.
EÚ upozornila, že zákroky proti demonštrantom musia byť primerané
Akékoľvek použitie sily orgánmi vládnej moci proti demonštrantom musí byť primerané. Demokratické krajiny musia zabezpečiť právo na pokojné protesty, uviedla vo štvrtok Európska komisia (EK) v súvislosti s pretrvávajúcimi protivládnymi demonštráciami v Bulharsku, ktoré v stredu vyústili do potýčok s bezpečnostnými zložkami a zraneniam medzi policajtmi a demonštrantmi.
Hovorca Európskej komisie Christian Wigand v rámci tlačového on-line brífingu uviedol, že exekutíva EÚ pozorne sleduje situáciu v Bulharsku. Odmietol odpovedať na otázku médií, či bulharské úrady prekročili prípustnú hranicu zásahov proti demonštrantom, uviedol však, že "pokojné demonštrácie sú základným právom v ktorejkoľvek demokratickej krajine" "Podporujeme právo na pokojné protesty. Akékoľvek použitie sily musí byť vždy primerané," uviedol Wigand v mene eurokomisie.