WASHINGTON - Spojené štáty povolia predaj nesmrtiacich obranných zbraní Cyperskej republike, čím sa skončí desaťročia trvajúce zbrojné embargo voči tomuto štátu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
"Cyperská republika je kľúčovým partnerom vo východnom Stredomorí. S radosťou oznamujem, že prehlbujeme našu spoluprácu v oblasti bezpečnosti," citovala DPA z vyhlásenia ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea.
Americký krok prišiel po tom, čo Kongres USA minulý rok ukončil zbrojné embargo trvajúce od roku 1987, ktorého cieľom bolo vyhnúť sa pretekom v zbrojení a podporiť mierové úsilie na ostrove. Turecko následne varovalo pred eskaláciou napätia v regióne. Vzťahy medzi Tureckom a ostatnými členmi NATO vrátane USA sa v posledných rokoch zhoršili.
Cyprus, ostrovná krajina v Stredozemnom mori, bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Cyperskí Gréci odvtedy žijú prevažne na juhu krajiny, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne cyperskí Turci. Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo nie. Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie v roku 2004.
Ako poznamenala agentúra AP, Turecko neuznáva Cyprus ako štát a tvrdí, že mu patrí takmer 50 percent výlučnej ekonomickej zóny tohto ostrova. V minulosti vyslalo vrtné lode v sprievode vojenských plavidiel, aby pri pobreží Cypru uskutočnili prieskumné vrty na budúcu ťažbu ropy. Pri južnom pobreží Cypru na základe licencií od gréckocyperskej vlády robia prieskumné vrty aj viaceré západné spoločnosti, napr. talianska ENI či francúzsky Total.