Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

KORONAVÍRUS WHO došla trpezlivosť: Krajiny kritizuje za vakcínový nacionalizmus

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti so snahami o vyvinutie vakcíny voči novému druhu koronavírusu vyzvala v utorok na ukončenie "vakcínového nacionalizmu" a štáty kritizovala za uprednostňovanie ich vlastných záujmov. Takéto správanie podľa šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa pandémiu COVID-19 ešte viac zhoršuje, uviedla agentúra Reuters.

"(Konať) strategicky a globálne je v skutočnosti v záujme každej krajiny — nikto nie je v bezpečí, pokiaľ nie sú v bezpečí všetci," povedal Ghebreyesus na virtuálnom brífingu. Dodal, že zaslal list všetkým členským štátom WHO a vyzval ich, aby sa zapojili do programu COVAX na distribúciu vakcíny proti koronavírusu.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Cieľom tohto programu americkej nadácie s názvom Globálna aliancia za očkovanie a imunizáciu (GAVI) je spravodlivé rozdelenie budúcej vakcíny medzi jednotlivé krajiny. Poradca WHO Bruce Aylward zároveň vyzval na rozsiahle očkovanie proti chrípke, ktoré by tento rok mohlo napomôcť tomu, aby nedošlo pri koronavírusovej pandémii k ešte väčším komplikáciám.

KORONAVÍRUS WHO došla trpezlivosť:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa)

Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhoveová na brífingu v Ženeve uviedla, že podľa doterajších štúdií má protilátky na nový koronavírus menej než desať percent populácie. Novým druhom koronavírusu sa podľa agentúry Reuters nakazilo doteraz globálne viac ako 21,9 milióna ľudí a 772.647 ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Kolektívna imunita si vyžaduje vakcínu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyhlásila, že planéta sa ešte nepriblížila k takej imunite voči koronavírusu, ktorá je potrebná na dosiahnutie kolektívnej imunity. Tá znamená, že protilátky má už dostatok populácie, takže sa šírenie nákazy zastaví. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Kolektívna imunita sa typicky dosahuje očkovaním a väčšina vedcov odhaduje, že protilátky musí mať najmenej 70 percent ľudí, aby sa zabránilo vypuknutiu nákazy. Avšak niektorí odborníci tvrdia, že ochranný účinok môže mať dokonca už to, keď má imunitu 50 percent populácie.

KORONAVÍRUS WHO došla trpezlivosť:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/University of Oxford via AP)

Riaditeľ núdzových operácií WHO Michael Ryan v utorok na tlačovej konferencii odmietol túto teóriu a povedal, že by sme nemali žiť "v nádeji" na takéto dosiahnutie imunity.  "My ako celosvetová populácia sa nepribližujeme k takému stupňu imunity, ktorá je potrebná za zastavenie prenosu tohto ochorenia," povedal Ryan. "Toto nie je riešenie a ani riešenie, na ktoré by sme sa mali upínať," dodal.

Väčšina dosiaľ urobených štúdií potvrdzuje, že iba približne desať až 20 percent ľudí má protilátky proti novému druhu koronavírusu SARS-CoV-2. Bruce Aylward, popredný poradca generálneho riaditeľa WHO, doplnil, že hromadné očkovanie (imunizácia) vakcínou proti ochoreniu COVID-19 by sa malo snažiť pokryť oveľa viac než len 50 percent svetovej populácie.

"Nechceme urobiť chybu. Chceme plán, ktorým dosiahneme vysoké percento, a nenecháme sa uchlácholiť nebezpečne lákavým tvrdením, že (stupeň kolektívnej imunity) môže byť aj nízky," vyhlásil Aylward.

Viac o téme: VakcínaPandémiaKritikaWHOŽenevaKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu