TEHERÁN - Irán zaznamenal za posledný deň rekordných 235 nových úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom. S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie hovorkyne tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra DPA.
Celkový počet úmrtí sa tak v Iráne zvýšil na 16.147, uviedla hovorkyňa ministerstva Símá Láríová. Za posledný deň pribudlo aj 2600 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na takmer 300.000.
Podľa ministerstva zdravotníctva viedlo uvoľnenie epidemiologických opatrení, ktoré v máji ohlásil iránsky prezident Hasan Rúhání, Iráncov k tomu, aby bezpečnostné opatrenia a vôbec pandémiu už nebrali tak vážne. V dôsledku toho došlo v posledných týždňoch k opätovnému šíreniu infekcie. Nezhody panujú v iránskej vláde aj vzhľadom na blížiaci sa šiitský moslimský sviatok ášúrá. Prezident Rúhání naznačil, že oslavy sviatku napriek šíreniu nákazy povolí, ministerstvo zdravotníctva má však z toho obavy. "Zdravie ľudí by malo mať rovnakú hodnotu ako náboženská tradícia," povedal podľa iránskej agentúry ISNA v tejto súvislosti námestník ministra zdravotníctva Alí Rezá Raísí.
Na každoročných oslavách sviatku ášúrá sa zúčastňujú obrovské davy ľudí. Kým prezident Rúhání i šiitskí duchovní trvajú na to, aby sa konali aj tento rok, zdravotnícki experti tvrdia, že ak sa tak stane, dôjde k šíreniu nákazy.
Sviatok ášúrá slávia všetci moslimovia, ale pre šiitov má osobitný význam. Je spomienkou na mučenícku smrť vnuka proroka Mohameda, imáma Husajna, pričom sa vzťahuje k bitke z roku 680 pri meste Karbalá (ležiacom na území dnešného Iraku), ktorá dala základ schizme medzi vyznávačmi islamu a nepriateľstvu medzi nimi.
Sviatok ášúrá si pripomínajú najmä veriaci v prevažne šiitskom Iráne, Iraku, Libanone, Afganistane a ďalších krajinách sveta. Tradične vrcholí v irackom pútnickom meste Karbalá masovým sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave.