BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok navrhla, aby Európska únia získala nástroje, ktoré jej umožnia rýchlejšiu reakciu v prípade závažnej cezhraničnej núdze, akou bola napríklad pandémia nového koronavírusu, ktorá zasiahla súčasne aj štáty EÚ.
Komisia na tento účel navrhla, aby v revidovanom sedemročnom rozpočte (2021 - 2027) bol výrazne posilnený nástroj rescEU, ktorý je súčasťou Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany. Cieľom je vytvoriť rezervy strategického lekárskeho a ochranného vybavenia na pokrytie mimoriadnych udalostí v oblasti zdravia, na hasenie lesných požiarov a riešenie chemických, biologických, rádiologických alebo jadrových incidentov a iných závažných núdzových situácií.
Podľa návrhu EK celkový rozpočet Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany dosiahne 3,1 miliardy eur. S týmto návrhom však musia súhlasiť aj členské štáty (Rada EÚ) a Európsky parlament. Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v správe pre médiá pripomenul, že keď koronakríza zasiahla Európu, členským štátom EÚ chýbalo mnoho druhov lekárskych a zdravotníckych pomôcok. "Únia však nemala právomoc ani prostriedky zabezpečiť potrebné vybavenie. Mohli sme len povzbudzovať spoluprácu. Občania však očakávajú, že EÚ bude v čase krízy konať. Musíme byť všetci lepšie pripravení a poučiť sa," opísal situáciu Lenarčič.
Podľa jeho slov nástroj rescEU bude dôrazne posilnený, aby počas ďalších kríz žiadna členská krajina EÚ nezostala bez pomoci. Podľa návrhu eurokomisie EÚ vytvorí rezervy kapacít pre reakcie na krízy, čo znamená, že Únia vlastnými silami a zdrojmi bude schopná priamo obstarávať potrebné vybavenie a naplno financovať náklady na vývoj a prevádzku kapacít rescEU. Komisia zároveň navrhla aj výrazné zvýšenie svojho globálneho rozpočtu na humanitárnu pomoc - o päť miliárd eur. V budúcom finančnom období na roky 2021 - 2027 vyčlenila spolu 14,8 miliardy eur, aby mohla lepšie a rýchlejšie reagovať na rastúce potreby na celom svete.