RÍM - V Taliansku pribudlo v piatok 420 nových úmrtí na koronavírus, čo je o 44 menej než vo štvrtok. Zároveň ide o najnižší denný prírastok od 19. marca, informovali predstavitelia talianskej civilnej ochrany.
Celkový počet obetí choroby COVID-19 tak v tejto krajine dosiahol 25.969. Počet ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 sa za uplynulých 24 hodín znížil 106.848 na 106.527. V nemocniciach je 22.068 osôb s príznakmi ochorenia COVID-19, z nich je 2173 hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, čo je v porovnaní s predchádzajúcim dňom o 94 menej. Tento údaj klesá dvadsiaty deň po sebe.
V domácej izolácii sa nachádza 82.286 osôb. Počet vyliečených stúpol na 60.498. V Lombardsku, ktoré je epicentrom nákazy v Taliansku, sa počet obetí zvýšil za 24 hodín o 166 na 13.106. Deň predtým ich hlásili 200. Najviac zasiahnutými mestami zostávajú Miláno a Brescia. V lombardskej provincii Lodi, kde epidémia v Taliansko 20. februára prepukla, v piatok zaznamenali len tri nové prípady nákazy. Epidémii podľahlo aj 150 talianskych lekárov a 13 lekárnikov.
Koronavírus sa začal šíriť pravdepodobne už v januári
Ochorenie COVID-19, ktorého pôvodcom je nový druh koronavírusu, sa začalo v Taliansku šíriť už v januári. Vyplýva to zo štúdie, ktorú pripravila talianska nadácia Bruna Kesslera (FBK), informovala v piatok agentúra Reuters. Talianske úrady začali ľudí na prítomnosť nového koronavírusu testovať až po tom, ako bola nákaza 21. februára potvrdená u muža z mestečka Codogno v severotalianskom regióne Lombardsko.
Keďže už zakrátko nato začal počet nových prípadov nákazy a úmrtí prudko narastať, začali mať vedci podozrenie, že koronavírus v skutočnosti v tejto stredomorskej krajine koloval už niekoľko týždňov predtým. Stefano Merler z FBK na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnili aj predstavitelia talianskeho zdravotníctva, vyhlásil, že jeho inštitút analyzoval prvé potvrdené prípady a dospel k jasným výsledkom v otázke šírenia nákazy.
"Uvedomili sme si, že mnoho ľudí sa v Lombardsku nakazilo už dávno pred 20. februárom, čo znamená, že epidémia sa šírila už skôr. Určite ešte v januári a možno ešte predtým. To nebudeme s istotou vedieť nikdy," uviedol Merler. Charakter šírenia však podľa jeho slov naznačuje, že nákazu do krajiny nepriniesol jednotlivec, ale skupina ľudí.
Iná štúdia, ktorá analyzovala vzorku potvrdených prípadov z apríla, dospela k záveru, že 44,1 percenta pacientov sa v Taliansku infikovalo v domovoch dôchodcov, 24,7 percenta v domácnosti, 10,8 percenta v nemocniciach a 4,2 percenta na pracovisku.