BERLÍN - Situácia bola doteraz alarmujúca. Vedci v súvislosti so situáciou ozónovej vrstvy nad Arktídou mali skôr hlavu v smútku. Táto vrstva sa totiž rekordne stenčila, nad už zmienenou Arktídou sa tak objavila neobvyklá ozónová diera.
Takáto situácia je v týchto oblastiach viac ako nezvyčajná. Na opačnom konci zemegule, na Antarktíde, sa takéto diery vytvárali počas tzv. austrálskych jarí. Na severnej pologuli ide o niečo vzácne. O takéto silné porušenie tejto vrstvy išlo naposledy ešte v roku 2011.
Optimizmus nebol na mieste ani tento rok
Odborníci pritom hovoria, že aj tento rok príde k úbytku arktického ozónu. Ten má byť pritom ešte väčší ako v roku 2011. Už koncom marca časopis Nature pritom hovoril o raritnej ozónovej diera nad Arktídou. Jej veľkosť je podľa tohto médiá asi trikrát väčšia ako Grónsko. "Táto diera neohrozuje zdravie ľudí a pravdepodobne sa v najbližších týždňoch zacelí. Je to však mimoriadny atmosférický jav, ktorý sa zapíše do kníh," píše sa v Nature.
V tomto kontexte treba zdôrazniť, že ozónová vrstva nie je len tak hocičím a chráni všetky živé bytosti a zvieratá pred ultrafialovými lúčmi. Ak sa rozpadne, hrozia mnohé zdravotné problémy, medzi ktorými určite vyčnieva aj rakovina kože a iné vážne a smrteľné ochorenia.
Prišla pozitívna zmena
Teraz sa však situácia zmenila. Pričinili sa o to aj netradičné poveternostné podmienky nad Arktídou, kde v týchto dňoch silné prúdenie vetrov zo západu spôsobuje pomalý, ale istý zánik ozónovej diery. Toto zacelenie diery bolo zapríčinené aj vďaka vzniku víru vzduchu s veľmi nízkou teplotou.