ÁZIA – Japonsko, Hongkong, Thajsko, Filipíny, Malajziu, ale i ďalšie ázijské štáty sužujú obavy, že Áziou sa začína šíriť druhá vlna koronavírusu. Počet novo infikovaných tam totiž v posledných dňoch prudko narastá.
Podobne znepokojujúco sa vírus naštartoval v južnej Ázii, Pakistane a Indii - tam navyše môže byť skutočný stav ešte horší, ako ukazujú štatistiky skreslené nízkym testovaním, uvádza server iDNES.cz.
Čítajte aj: KORONAVÍRUS Srdcervúce odkazy španielskych zdravotníkov: Sami sa stali prenášačmi nákazy
Prichádza do Ázie druhá vlna ochorenia?
Koronavírusová infekcia na sklonku roka 2019 zasiahla v plnej sile viaceré oblasti Číny, potom sa zaniesla do Európy a Spojených štátov.
Panujú ale dôvodné obavy, že Áziou sa začína šíriť druhá vlna nákazy. Aj preto väčšina ázijských krajín prehodnocuje doterajšie dosť benevolentné opatrenia a pritvrdzuje. Nejde však o plošné karantény, ale dochádza k ešte prísnejšiemu obmedzovaniu cestovania a obchodu.
Tamojšie úrady totiž na základe štatistík uvádzajú, že najväčšie riziko pochádza "z dovozu", to znamená, že nákaza prichádza najmä zvonku, s krátkodobými návštevníkmi a s vlastnými obyvateľmi, ktorí sa vracajú z cudziny.
Títo ľudia môžu byť tichými nositeľmi vírusu, sami o tom nemusia vedieť, lebo nevykazujú nijaké zjavné príznaky ochorenia COVID-19. To isté však môže platiť aj u domácich obyvateľov, napohľad zdravých.
Podozrenia čínskych lekárov
Aj pevninskej Číne, ktorá vyhlásila "veľké víťazstvo nad vírusom" a ktorá začiatkom apríla chystá úplné zrušenie blokád, hrozí druhá vlna choroby. Tá sa môže znova rozšíriť po tom, ako sa život vráti do bežných koľají.
Z radov lekárov sa dokonca objavujú informácie, že vo Wu-chane, miesto zrodu koronavírusovej pandémie, sú prepúšťaní nedoliečení pacienti, aby sa vylepšili štatistiky. Tamojší lekári hovoria aj o tom, že úrady umelo krátia aj počty novo infikovaných.
Aj skutočnosť, že tamojšie úrady koncom uplynulého týždňa nariadili bez udania dôvodu opätovné uzavretie všetkých kín v krajine naznačuje, že všetko nie je také ružové, ako hlása propaganda.
Čína v snahe zabrániť importu infekcie zakázala od soboty vstup cudzincom.
Japonsku tiká "časovaná bomba"
Ako modelový príklad nového nástupu koronavírusu môže poslúžiť Japonsko. Tomu sa nákaza dlho viac-menej vyhýbala, a nebyť výletnej lode Diamond Princess, na ktorej choroba naplno prepukla práve pri japonských brehoch, krajina by sa o epidémii dozvedala len zo svetového spravodajstva.
Japonsko, ktoré je známe vysokým vekovým priemerom svojich obyvateľov, malo do nedele niečo vyše 1 800 infikovaných, čo vzhľadom k počtu obyvateľov nie je závratný počet, no začína byť zrejmé, že situácia sa zhoršuje.
Krajina sa doteraz vyhla väčšine dramatických scén a opatrení, aké zažívajú napríklad Taliani. Japonci žili bez drastických obmedzení pohybu, ekonomicky ničivých blokád, a vláda ani netrvala na rozsiahlom testovaní. Miestny optimizmus pramenil aj z toho, že vláda si dlho myslela, že tohtoročnú tokijskú letnú olympiádu usporiada v termíne.
Teraz sa však všetko mení. Japoncov vydesilo, že nové prípady začali v poslednom týždni výrazne pribúdať, a tak prichádzajú na rad tvrdšie opatrenia.
Minister zdravotníctva Kacunobu Kató koncom týždňa uviedol, že podľa jeho analýz existuje vysoké riziko divokého šírenia vírusu.
Na mnohých miestach v krajine medzitým rozkvitajú obľúbené sakury, čo Japoncov láka von. „Nevychádzajte, keď nemusíte. Pracujte z domu. Nachádzame sa v kritickej fáze pred možným výbuchom infekcie,“ varovala tokijská guvernérka Juriko Koikeová.