MELBOURNE - Nečakaná doba si vyžaduje originálne riešenia, no niekedy sa to môže skôr vypomstiť. Práve jednu z takých kríz, ktoré v súčasnosti prežívame mnohí využívajú na projekty, na ktoré by pred mesiacmi ani nepomysleli. Koronavírus podnietil mladého muža ku skutočne originálnemu vynálezu, avšak nečakaná nehoda mohla skončiť tragicky.
Príbehu mladého 27-ročného astrofyzika menom Daniel Reardon sa venoval zahraničný The Guardian. Ten skončil v nemocnici po tom, ako sa pokúšal vymyslieť vynález, ktorý má ľudí odradiť od dotýkania sa tváre počas pandémie koronavírusu. Vymyslel na to však nešťastnú kombináciu, ktorá ho stála takmer život.
V hlavnej úlohe magnety a nuda v izolácii kvôli koronavírusu
Reardon, ktorý študoval na univerzite v austrálskom Melbourne, vybudoval akýsi náhrdelník, ktorý vydáva poplašný zvuk pri akomkoľvek kontakte s tvárou, keď počas minulého štvrtku došlo k náhlej nehode. Mladík, ktorý študuje pulzary a gravitačné vlny hovorí, že sa snažil oživiť nudu, keď bol v izolácii. Na vynález použil štyri neodymové magnety.
„Mám nejaké elektronické vybavenie, ale v skutočnosti nemám skúsenosti ani odborné znalosti v oblasti budovania obvodov alebo vecí,“ povedal mladý vedec Guardianu. "Mal som časť, ktorá detekuje magnetické polia. Myslel som, že ak vybudujem obvod, ktorý dokáže zistiť magnetické pole, a na zápästiach by som mal magnety, potom by to mohlo spustiť hlásenie, ak by ste ich priblížili príliš blízko k vašej tvári. Trochu nudy v izolácii ma prinútilo venovať sa tomuto projektu,“ pokračuje Reardon.
Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku
Nápad v koši a ďalšie experimenty s magnetmi
Člen akademickej obce si však neskôr uvedomil, že zostrojil presný opak. Vymyslel totiž náhrdelník, ktorý nepretržite bzučí, kým svoju ruku nepresunul k oblasti tváre. Tejto myšlienky sa teda čiastočne zbavil a začal experimentovať viac. Kusy magnetov si pripínal k ušiam či k nosovým dierkam. Od tohto bodu začali mať veci prudký spád.
Reardon hovorí, že si pripevnil 2 magnety do vnútra nosných dierok a 2 z vonkajšej strany. Keď potom odstránil vonkajšie magnety, tie dva v nose sa naraz zasekli. "V tomto bode sa zo mňa začala smiať už aj moja priateľka, ktorá pracuje v nemocnici," popisuje astrofyzik. „Keď som ťahal nadol, aby som sa pokúsil odstrániť magnety, pritiahli sa k sebe a stratil som priľnavosť. A tie dva magnety skončili v mojej ľavej nozdre, zatiaľ čo ten druhý bol po mojej pravici. V tomto momente mi došli magnety,“ povedal Reardon, ktorý pred príchodom do nemocnice ešte skúšal magnety vytiahnuť kliešťami, no zakaždým, keď ich dal do nosa, celý nos sa posunul smerom k ním, a tak sa kliešte neustále lepili na magnet.
Cesta do nemocnice a výsmech od kolegov
Astrofyzik následne popisuje, že ho jeho partnerka zobrala do nemocnice, pretože chcela, aby jej kolegovia videli, čo sa mu stalo a mohli si z neho strieľať. Na zranení sa údajne pobavili aj lekári, ktorí toto zranenie klasifikovali ako "poranenie kvôli sebaizolácii v kombinácii s nudou".
Po aplikácii anestetík do nosa, doktori manuálne odstránili magnety z Reardonovho nosa. "Keď vytiahli tri z mojej ľavej nozdri, posledný spadol do môjho krku. To by predstavovalo problém, keby som ho prehltol alebo vdýchol. Našťastie som ho vykašľal von. Hádam netreba zdôrazňovať, že som navždy skončil s hraním sa s magnetmi," uzavrel po zákroku Reardon.