RÍM - Ostrú kritiku liberalizmu sformuloval v utorok v Ríme predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v prejave na konferencii Národný konzervativizmus adresoval svoje výhrady aj politickej rodine Európskej ľudovej strany (EPP), v ktorej má jeho vládna strana Fidesz pozastavené členstvo.
Podľa agentúry MTI premiér povedal, že liberáli zlyhali dvakrát v jedinej dekáde: prvýkrát v roku 2008 nedokázali čeliť ekonomickej kríze, a v roku 2015, v čase migračnej krízy, nedokázali ochrániť svojich občanov a hranice štátov. "Liberálnej demokracii je z tohto pohľadu koniec," zdôraznil Orbán a dodal, že je potrebné niečo nové - namiesto liberalizmu kresťanská demokracia. Maďarský ministerský predseda o EPP povedal, že tá sa chce za každú cenu zúčastniť na mocenskej štruktúre Európskej únie (EÚ), pričom ustupuje zo svojich hodnôt a robí kompromisy s ľavicou. "Ak EPP neotvorí novú kapitolu, tak sa bude posúvať liberálnym a ľavicovým smerom, pretože ju médiá a univerzity nútia k tomu, aby sa vzdala čoraz viacerých prvkov svojej pôvodnej ideológie," konštatoval Orbán a dodal, že on osobne sa v každom prípade pokúsi v EPP o "kontrarevolúciu".
V pondelok v Bruseli predseda EPP Donald Tusk povedal, že členstvo Fideszu v EPP zostane pozastavené na neurčitý čas, pretože nedošlo k žiadnej viditeľnej zmene či citeľnému pokroku v politike Fideszu v oblasti plnenia demokratických noriem, právneho štátu či zachovávania slobody názoru.
Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie. Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.