WASHINGTON - Americký minister obrany Mark Esper v nedeľu oznámil, že prezident Donald Trump nariadil všetkým americkým vojakom stiahnuť sa zo severnej časti Sýrie s cieľom vyhnúť sa prebiehajúcemu konfliktu medzi Tureckom a kurdskými bojovníkmi, ktorých USA podporujú. Informovala o tom agentúra AP.
Približne 1000 príslušníkov amerických ozbrojených síl prítomných v Sýrii však podľa Espera krajinu úplne neopustí. Minister obrany povedal, že v noci na nedeľu hovoril s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Témou ich rozhovoru bola turecká invázia do severnej časti Sýrie, ktorá sa začala v stredu a stáva sa čoraz nebezpečnejšou. Trump v tweete uviedol, že rozhodnutie vyhnúť sa intenzívnym bojom pozdĺž tureckej hranice bolo "veľmi múdre".
Esper neuviedol presný počet amerických vojakov, ktorí sever krajiny opustia, no povedal, že väčšina z 1000 príslušníkov sa z oblasti stiahne tak rýchlo, ako to bude možné. Turecko podľa Espera plánuje rozšíriť útoky ďalej smerom na juh, ako pôvodne plánovalo, a na západ. Dodal, že kurdské jednotky sa údajne snažia dosiahnuť dohodu so sýrskou armádou a Ruskom s cieľom uskutočniť protiútok proti Turecku.
Turecké ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že počas ofenzívy proti kurdským bojovníkom v Sýrii získalo pod kontrolu strategicky významnú diaľnicu. Turecko takisto uviedlo, že sa spolu so spojencami zmocnilo sýrskeho mesta Tal Abjad, ktoré leží na hraniciach, uviedla agentúra AFP.
Erdogan: Zbrojné embargá nás nezastavia
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že vyhrážky západných veľmocí sankciami a zbrojnými embargami nezastavia tureckú vojenskú ofenzívu proti kurdským militantom v Sýrii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Neskôr nemecká kancelárka Angela Merkelová v telefonáte vyzvala Erdogana, aby okamžite zastavil ofenzívu na severe Sýrie. Varovala ho, že jeho vojenská operácia môže ďalej destabilizovať celý región a oživiť džihádistickú organizáciu Daeš.
"Odvtedy, čo sme spustili operáciu, čelíme vyhrážkam ekonomickými sankciami a embargami na predaj zbraní. Tí, čo si myslia, že vyhrážkami zmenia názor Turecka, sa hlboko mýlia," povedal Erdogan v televíznom prejave. Francúzsko a Nemecko v sobotu oznámili, že pozastavujú export zbraní do Turecka z dôvodu jeho ofenzívy v Sýrii proti kurdským jednotkám známym ako Oddiely ľudovej obrany (YPG). Podobný krok už skôr urobilo Holandsko aj Fínsko.
Ankara pokladá YPG za odnož kurdských povstalcov na tureckom území, ktorí tam už desaťročia vedú povstanie. Západné veľmoci však využili Kurdov ako hlavnú pozemnú silu v boji proti organizácii Daeš v Sýrii, keď tam, a aj v susednom Iraku, vyhlásila samozvaný kalifát. Erdogan uviedol, že v stredu sa telefonicky rozprával s nemeckou kancelárkou Merkelovou a spomenul jej záležitosť zbrojného embarga.
"Povedal som jej, aby mi to vysvetlila. Naozaj sme pevnými spojencami v NATO, alebo bola teroristická skupina (YPG) prijatá do NATO bez toho, aby som bol o tom informovaný?" opísal v prejave Erdogan svoj telefonát s Merkelovou. Takisto odmietol návrh na akékoľvek sprostredkovanie rokovaní medzi Tureckom a YPG.
"Už ste niekedy videli, aby si štát sadol za jeden stôl s teroristickou skupinou?" položil Erdogan otázku. Erdogan dodal, že turecká armáda a jej sýrski spolubojovníci teraz ovládajú pohraničné mesto Ras al-Ajn a že z dvoch strán obliehajú mesto Tal Abjad. Neskôr vydala agentúra AFP správu, že aj toto mesto dobyli. Nemecká kancelárka túto nedeľu znova telefonovala s Erdoganom a vyzvala ho, aby okamžite zastavil ofenzívu na severe Sýrie, informoval vo vyhlásení jej úrad v Berlíne.
Vojenská operácia Turecka totiž môže vyhnať veľké počty obyvateľov z ich domovov, "destabilizovať celý región a znovu vzkriesiť Islamský štát", argumentovala Merkelová v telefonáte. Francúzsko v nedeľu zasa vyjadrilo "obavy", keď kurdské úrady informovali, že stovky príbuzných zahraničných bojovníkov z Daeš ušli z tábora pre vysídlených ľudí v meste Ajn Ísá na severe Sýrie, a to práve počas tureckej ofenzívy.
"Samozrejme, že máme obavy z toho, čo sa môže stať. A preto chceme, aby Turecko... čo najrýchlejšie ukončilo vojenský zásah, ktorý začalo," povedala hovorkyňa francúzskej vlády Sibeth Ndiayeová pre televíziu France 3. Kurdská administratíva v severnej Sýrii oznámila, že turecké bombardovanie neďaleko spomínaného tábora v Ajn Ísá spôsobilo, že ušlo takmer 800 členov rodín militantov z Daeš. V tábore sa nachádzalo aj okolo 1000 manželiek a vdov po bojovníkoch Daeš s deťmi
Jakubócy tlmočil veľvyslankyni Turecka postoj SR k vojenskej operácii
Generálny riaditeľ politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Marián Jakubócy prijal v piatok (11. 10.) veľvyslankyňu Turecka a tlmočil jej pozíciu Slovenska v súvislosti s jednostrannou vojenskou operáciou, ktorú začalo Turecko 9. októbra v severovýchodnej časti Sýrie. Informoval o tom riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
Legitímne bezpečnostné obavy, ktoré Turecko má z vývoja v regióne, je podľa ministerstva potrebné riešiť politickým procesom a diplomatickými prostriedkami v súlade s medzinárodným právom a platnou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.
"Máme obavy z negatívnych politických a humanitárnych dôsledkov tejto vojenskej operácie na civilné obyvateľstvo vrátane Kurdov na severe Sýrie, zo zvýšenia rizika nového etnického napätia na severe Sýrie a vzniku nových utečeneckých vĺn a vnútorne vysídlených osôb a tiež následkov na efektívny boj proti Daeš, ako aj negatívnych dôsledkov pre úspešné začatie politického procesu s cieľom urovnania sýrskej krízy na základe nedávno vytvoreného ústavného výboru a pod záštitou OSN," uviedol rezort diplomacie. Politický riaditeľ taktiež zdôraznil potrebu rešpektovania suverenity každého štátu.
K prijatiu veľvyslankyne Jakubócym došlo ešte predtým, ako neparlamentné KDH vyzvalo šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nominanta Smeru-SD), aby si predvolal tureckého veľvyslanca a požiadal ho o vysvetlenie. Tomaga pripomína, že ministerstvo reagovalo na jednostrannú vojenskú operáciu Turecka už v stredu. "Rezort diplomacie v reakcii vyjadril presvedčenie, presne v línii schváleného spoločného vyhlásenia EÚ, že vojenské riešenie nepovedie k udržateľnému riešeniu tohto dlhoročného konfliktu," doplnil Tomaga.
Najmenej 26 civilistov prišlo o život v nedeľu počas tureckej ofenzívy
Najmenej 26 civilistov prišlo o život v nedeľu v severovýchodnej časti Sýrie po tom, ako Turecko a jeho spojenci pokračovali vo vojenskej operácii proti kurdským silám. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Desať ľudí podľa SOHR zomrelo pri tureckom leteckom útoku na konvoj, ktorý prevážal civilistov a novinárov. SOHR oznámilo, že pri útoku zomrel i novinár. Národnosť obete však bezprostredne neuviedlo.
Turecká ofenzíva proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie, ktorá sa začala minulú stredu, si vyžiadala už najmenej 60 obetí z radov civilistov. O život prišlo podľa SOHR aj 104 bojovníkov Sýrskych demokratických síl (SDF) vedených Kurdmi. OSN medzitým vyhlásila, že boje na severovýchode Sýrie vyhnali z domovov najmenej 130.000 ľudí, pričom mnoho ďalších sa zrejme ešte vydá na cestu.