MOSKVA - Rusko pozoruje, že Spojené štáty si rozbiehajúcou sa mediálnou kampaňou pripravujú pôdu pre svoje definitívne odmietnutie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO). Napísal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v článku pre časopis Rusko v globálnej politike.
Lavrov tiež poznamenal, že Washington sa pustil do realizácie plánov rozmiestnenia zbraní vo vesmíre, čím de facto odmietol návrhy na vyhlásenie moratória na tieto činnosti. Ruský minister napísal, že v oblasti strategickej stability "sa zreteľne prejavuje revizionizmus". Poukázal na to, že odstúpenie Spojených štátov od Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) a "teraz, s jednomyseľnou podporou členov NATO," aj od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) predstavuje "riziko demontáže celej bezpečnostnej architektúry".
Lavrov dodal, že nejasné sú aj vyhliadky Zmluvy o ďalšom znižovaní a obmedzení počtu strategických útočných zbraní (START-3), keďže Spojené štáty nedali jasnú odpoveď na ruský návrh na jej predĺženie aj po uplynutí jej platnosti vo februári 2021. Valné zhromaždenie OSN prijalo Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok v roku 1996.
Zmluva nenadobudla platnosť, pretože ju nepodpísalo ani neratifikovalo niekoľko krajín vrátane Spojených štátov. Zmluvu ratifikovali všetky európske krajiny, medzi nimi aj Rusko, Británia a Francúzsko.