BIŠKEK - Bývalý kirgizský prezident Almazbek Atambajev, ktorý je podozrivý z podvodného a korupčného konania, sa dnes po dvojdňovom obliehaní svojej rezidencie ťažkoodencami vzdal polícii. Oznámili to členovia jeho štábu a potvrdili to z miesta novinári. Privolané policajné posily súboj rozhodli prerazením vchodových dverí a nasadením vodných diel.
V noci na dnes ochrancovia exprezidentovho sídla na juhu hlavného mesta Biškeku odrazili dva pokusy o Atambajevovo zatknutie a prepustili na slobodu šesť zajatých príslušníkov špeciálnych síl. Atambajev medzitým vyzval k pochodu na hlavné mesto a k demonštrácii za odstúpenie Žeenbekova. Pochod ale narazil na policajné zátarasy a bol odvolaný.
V obave z nepokojov boli v hlavnom meste uzavreté obchody a nákupné strediská. Podľa serveru 24.kg policajti zablokovali cestu do dediny Koj-taš, kde je Atambajevovo sídlo, nefungovalo ani telefonické spojenie, údajne bol odpojený internet.
Úrady v stredu večer tvrdili, že exprezidenta zadržali pre podozrenie z korupcie, ale viac než tisícka jeho prívržencov ho zjavne ubránila. Pri pokuse o zatknutie bol jeden policajt zabitý, zranená je ďalšia päťdesiatka ľudí, z toho asi polovica policajtov. Atambajev sa medzitým v médiách chválil, že pri odrážaní útoku sám strieľal, ale snažil sa nikoho netrafiť.
Prezident Žeenbekov skrátil dovolenku a vrátil sa do metropoly Biškeku, kde zvolal bezpečnostnú radu, aby sa zaoberala situáciou. Na mimoriadnom zasadnutí parlamentu šéf štátu odmietol kritiku slabosti úradov a uistil, že robí všetko, aby nepripustil krviprelievanie a vyhrotenie situácie. "Toto nie je boj dvoch vodcov, tu bojuje zákon proti svojvôli, snažiacej sa zabrániť odhaleniu korupcie," vyhlásil na adresu svojho predchodcu a oponenta. "Zabezpečíme mier, verejnú bezpečnosť a pokojný život v republike," uistil šéf štátu v prevolaní k národu.
Šesťdesiatdvaročný Atambajev, ktorý stál na čele chudobnej stredoázijskej krajiny v rokoch 2011 až 2017, bol nedávno zbavený imunity. Je podozrivý z korupcie a podvodov. Predvlani bol prvým prezidentom Kirgizska, ktorý pokojne a v súlade s ústavou odovzdal moc svojmu nástupcovi. Terajšie obvinenia Atambajev odmieta a označil ich za politické prenasledovanie zo strany súčasného vedenia štátu na čele s prezidentom Žeenbekovom.
Kirgizsko prešlo od rozpadu bývalého Sovietskeho zväzu zložitým vývojom, v roku 2005 bol zvrhnutý vtedajší prezident Askar Akajev, rovnaký osud o päť rokov neskôr postretol exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruskom a Bakijev v bieloruskom exile.
Rusko medzitým dalo prostredníctvom hovorkyne diplomacie Marije Zacharovovej najavo, že považuje dianie v Kirgizsku za vnútornú vec stredoázijskej republiky.