WASHINGTON - Nové americké sankcie voči iránskemu petrochemickému priemyslu ukazujú prázdnotu tvrdenia prezidenta USA Donalda Trumpa, že je otvorený novým rokovaniam s Teheránom. Vyhlásil to v sobotu hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví.
"Iba jeden týždeň bol potrebný na to, aby sa ukázalo, že tvrdenia amerického prezidenta, že je pripravený rokovať s Iránom, sú prázdne," uviedol Músaví, ktorého citovala agentúra AFP. Trump nedávno vyhlásil, že ak chce iránska vláda rokovať, on je "k dispozícii". Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo uviedol, že sú pripravení rokovať s Iránom bez predbežných podmienok.
Iránsky prezident Hasan Rúhání v tejto súvislosti naznačil, že Irán by mohol byť ochotný rokovať so Spojenými štátmi, ak by Washington dodržiaval medzinárodné pravidlá. Administratíva Donalda Trumpa uvalila v piatok sankcie na najväčšiu iránsku ropnú spoločnosť, ktorú obviňuje z podpory iránskych revolučných gárd. Ministerstvo financií USA rozhodlo o uvalení sankcií na Spoločnosť petrochemického priemyslu Perzského zálivu (PGPIC) a 39 jej dcérskych firiem a zahraničných obchodných zástupcov.
Podľa Washingtonu spoločnosť PGPIC kontroluje 40 percent kapacít Iránu v oblasti produkcie ropy a zabezpečuje 50 percent petrochemického exportu islamskej republiky. Podľa amerického ministerstva financií spoločnosť PGPIC zarobila už miliardy dolárov na obchodnej spolupráci s elitnými iránskymi revolučnými gardami, ktoré Washington v máji oficiálne zaradil na zoznam zahraničných teroristických organizácií.
Nové sankcie sú súčasťou politiky Trumpovej administratívy, ktorá sa snaží vyvíjať na režim v Teheráne "maximálny tlak". Sankcie v praxi znamenajú zmrazenie vkladov postihnutých spoločností, ktoré sa nachádzajú v americkej jurisdikcii, a tiež zákaz obchodovania s americkými firmami. Spojené štáty po vlaňajšom odstúpení od jadrovej dohody zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy. Začiatkom mája 2019 prestali platiť aj dočasné výnimky z tohto zákazu, ktoré USA priznali niektorým krajinám. Washington následne zaviedol ešte sankcie na iránsky oceliarsky a ťažobný priemysel.