HAAG - Británia a Nový Zéland sa umiestnili na spodných priečkach globálneho rebríčka dodržiavania detských práv, ktorý zverejnila holandská mimovládna organizácia KidsRights. Slovensko skončilo v rebríčku 181 krajín sveta na 98. mieste.
Index detských práv je zverejňovaný každoročne. Umiestnenie každej z krajín je v relatívnom pomere k jej bohatstvu. Preto sa mohlo stať, že takmer na konci tohtoročného indexu skončili tak vyspelé krajiny ako Británia a Nový Zéland, ktoré zaostali napríklad aj za Sýriou či Severnou Kóreou, informovala v utorok agentúra AFP.
"Je hanba, že štáty ako Spojené kráľovstvo a Nový Zéland sú (skoro) na najnižších priečkach tohto indexu," povedal šéf organizácie KidsRights Marc Dulleart. K negatívnemu hodnoteniu oboch krajín podľa neho prispela diskriminácia detí migrantov a nedostatočná ochrana detí z chudobných rodín. Veľká Británia sa v rebríčku umiestnila na 170. mieste a Nový Zéland na 169. Posledné, 181. miesto patrí Afganistanu, pred ktorým je päť chudobných afrických krajín, ako sú Sierra Leone, Čad a Rovníková Guinea. Na vrchole rebríčka je Island nasledovaný Portugalskom, Švajčiarskom, Fínskom a Nemeckom.
Index bol zostavený na základe údajov OSN v spolupráci s univerzitou v holandskom meste Rotterdam. Sú v ňom hodnotené krajiny, ktoré ratifikovali Dohovor OSN o právach dieťaťa a z ktorých sú k dispozícii relevantné údaje. Pri hodnotení sa berie do úvahy aktuálna situácia aj úroveň snáh zameraných na jej zlepšenie.
Na prekvapivo vysokých priečkach (14. a 15.) sa podľa AFP umiestnili Thajsko a Tunisko. Organizácia KidsRights v tejto súvislosti ocenila, že aj s obmedzenými zdrojmi, ktoré majú k dispozícii, investujú všetko do budúcej generácie.
Slovensku patrí v Indexe detských práv za rok 2019 až 98. miesto medzi Brazíliou a Litvou. Susedia SR sa umiestnili na vyšších priečkach: Rakúsko na 13., Česko na 22., Maďarsko na 44. a Ukrajina na 88. mieste. Poľsko sa v rebríčku, zverejnenom v pondelok na webovej stránke kidsrightsindex.org, nenachádza. Vojnou zmietaná Sýria je na 119. a komunistická Severná Kórea na 122. mieste.