RIJÁD/PARÍŽ - Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr vo štvrtok odmietol požiadavku Turecka na medzinárodné vyšetrovanie vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule z 2. októbra.
Rijád má vlastný "vyšetrovací orgán" a "odmietne" nezávislé vyšetrovanie vraždy Chášukdžího, ktorého "silne nadrogovali" a potom rozštvrtili, povedal minister Džubajr. "Teraz je to právny prípad a je teda v rukách justície Saudskej Arábie," vysvetľoval novinárom v Rijáde Džubajr, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Tureckí predstavitelia majú pochybnosti, či je Saudská Arábia skutočne ochotná spolupracovať s úradmi na prípade vraždy Chášukdžího, prispievateľa denníka Washington Post a kritika saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu vyzval na medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášukdžího.
"Na začiatku sme informovali, že sme vytvorili pracovnú skupinu so Saudskou Arábiou a že nemáme v pláne posunúť (vraždu) medzinárodnému súdu," vyhlásil Čavušoglu v parlamente. Avšak dodal, že to už viac neplatí a turecká vláda je teraz presvedčená, že "medzinárodné vyšetrovanie je priam nutnosť". "Urobíme všetko, čo treba, aby sme objasnili všetky stránky tejto vraždy," dodal Čavušoglu.
Saudská Arábia vo štvrtok prvýkrát oficiálne priznala, že Chášukdží bol v priestoroch jej istanbulského konzulátu rozštvrtený, a uviedla, že pre päť ľudí obvinených z vraždy žiada trest smrti. Avšak Džubajr oznámil, že princ Muhammad, mocný 33-ročný dedič trónu, nemá s vraždou "absolútne" nič spoločné. Celkovo bolo v kráľovstve za vraždu zatknutých 21 osôb a päť z nich nakoniec obvinili.
Francúzsko vo štvrtok už skôr privítalo obvinenie vznesené Saudskou Arábiou voči niekoľkým podozrivým z vraždy novinára a nazvalo to "krok správnym smerom" vo vyšetrovaní, ktoré sleduje celý svet. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zopakovalo výzvu prezidenta Emmanuela Macrona na úplné objasnenie vraždy Chášukdžího v Istanbule. "Budeme naďalej pozorne sledovať vývoj v prípade," dodalo.
USA uvalilo sankcie
Spojené štáty uvalili vo štvrtok sankcie na 17 Saudskoarabov, údajne zapojených do vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Medzi sankcionovanými sú aj poprední poradcovia saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, informuje agentúra AFP.
Agentúra DPA priblížila, že ide o blízkeho poradcu korunného princa Saúda al-Kahtáního, ktorého v októbri oficiálne uvoľnili z funkcie, a tiež saudskoarabského generálneho konzula v Istanbule Muhammada al-Utajbího.
"Saudskoarabskí predstavitelia, ktorých sankcionujeme, sa podieľali na odpornom zabití Džamála Chášukdžího. Títo jednotlivci, ktorí sa zamerali a brutálne zabili novinára, ktorý žil a pracoval v Spojených štátoch, musia niesť zodpovednosť za svoje činy," povedal americký minister financií Steven Mnuchin. Saúd al-Kahtání sa podľa amerického ministerstva financií zúčastnil na "plánovaní a realizácii operácie, ktorá viedla k vražde" novinára Chášukdžího.
K oznámeniu o uvalení sankcií došlo po tom, ako saudskoarabský generálny prokurátor Saúd Mudžib vo štvrtok informoval, že žiada tresty smrti pre piatich Saudskoarabov obvinených z objednania i vykonania vraždy Chášukdžího. Zároveň však očistil vplyvného korunného princa Muhammada, ktorý podľa jeho slov nemal s vraždou nič spoločné.
Rijád sa prostredníctvom prokurátora zároveň vôbec prvýkrát vyjadril k spôsobu vraždy zmieneného novinára. Chášukdžího podľa jeho opisu nadrogovali a jeho telo následne rozštvrtili. Časti jeho tela potom - už mimo konzulátu - odovzdali agentovi. Prokurátor v tejto súvislosti žiada o tresty smrti pre dovedna piatich Saudskoarabov, ktorí sú obvinení z "nariadenia a spáchania" vraždy, a "primerané tresty" pre ďalších obvinených.
Podľa jeho vyhlásenia bolo v súvislosti s vraždou zadržaných celkovo 21 osôb, z ktorých 11 bolo doposiaľ obvinených, zatiaľ čo u ďalších prebieha vyšetrovanie. Chášukdží, kritik korunného princa, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený.