SAN FRANCISCO - Odvolací súd nedovolí administratíve amerického prezidenta Donalda Trumpa s okamžitou platnosťou ukončiť program z čias Baracka Obamu, ktorý chráni mladých imigrantov pred deportáciou. Informáciu priniesla vo štvrtok agentúra AP.
Deviaty obvodný odvolací súd v San Franciscu v zložení troch sudcov vo štvrtok rozhodol ponechať v platnosti zákaz, ktorý blokuje rozhodnutie prezidenta zrušiť program známy pod skratkou DACA. DACA umožňoval státisícom mladých prisťahovalcov, pre ktorých sa v Spojených štátoch vžilo označenie rojkovia (dreamers), získať odklad vyhostenia a možnosť legálne v hostiteľskej krajine pracovať. Vychádzal z iniciatívy Trumpovho predchodcu Baracka Obamu, ktorý sa vzhľadom na nedostatočnú podporu v Kongrese rozhodol problém tzv. rojkov riešiť prezidentským dekrétom.
Trump ešte vlani avizoval, že program DACA ukončí. Oficiálne ho zrušili v marci, vzhľadom na medzičasom vydané nariadenia súdov však ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť naďalej vydávalo potvrdenia o predĺžení ochrany. Súdne konania proti rozhodnutiam Trumpovej vlády budú podľa AP pokračovať, pokiaľ je súdny zákaz v platnosti.
Program DACA zatiaľ ochránil približne 700.000 ľudí, ktorí do Spojených štátov prišli ilegálne ako deti s rodinami, ktoré prekročili dĺžku pobytu garantovanú vízami. Oblastný sudca William Alsup v januári odmietol námietku, že prezident Barack Obama pri tvorbe programu prekročil svoje právomoci.
Obmedzenia pre nelegálnych migrantov
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok oznámila, že ľudia, ktorí prekročia hranice Spojených štátov nelegálne, nebudú môcť požiadať o azyl. Informovala o tom agentúra AFP. Obmedzenie možnosti požiadať v USA o azyl prichádza v čase, keď sa Trumpova administratíva podľa jedného jej nemenovaného vysokopostaveného člena snaží zabrániť "historicky bezprecedentnému" zneužitiu azylového systému Spojených štátov na hraniciach s Mexikom, ku ktorým smeruje vlna migrantov z niektorých stredoamerických krajín.
Nové nariadenie vydalo americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a očakáva sa, že ho v krátkom čase podpíše aj prezident Trump, čo podľa AFP bude mať súdnu dohru, pretože svoj nesúhlas s nariadením bezprostredne po jeho zverejnení vyjadrili viaceré ľudskoprávne organizácie. Podľa Americkej únie občianskych slobôd (ACLU) má právo požiadať o azyl každý, kto do USA príde, bez ohľadu na to, kde prekročil hranice.
Americké právo umožňuje jednotlivcom požiadať o azyl bez ohľadu na to, či do krajiny prišli cez hraničný priechod, alebo inak. Obchádzať túto skutočnosť ministerským alebo prezidentským nariadením je protizákonné, uvádza sa vo vyhlásení ACLU.