SOUL - Juhokórejský minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon v pondelok povedal, že Severná Kórea podľa odhadov vlastní 20-60 jadrových zbraní. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Ministrove slová zazneli v pondelok v juhokórejskom parlamente. Je to po prvý raz, čo sa vysoký štátny predstaviteľ vyjadril k jadrovému arzenálu Severnej Kórey. Informácia podľa jeho slov pochádza od tajných služieb.
Podľa ministerstva pre zjednotenie Čo Mjong-kjonove vyjadrenia však neznamenajú, že Južná Kórea akceptuje Severnú Kóreu ako jadrový štát. Soul bude pokračovať v snahách zastaviť jadrový program KĽDR. Kórejská Národná spravodajská služba (NIS) - hlavná špionážna služba v krajine - sa k ministrovým slovám nedokázala okamžite vyjadriť.
KĽDR varuje Washington: Mierová deklarácia by nemala byť tromfom pri rokovaniach o denuklearizácii
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) varovala v utorok Washington, že deklarácia o ukončení kórejskej vojny by nemala byť tromfom pri rokovaniach o denuklearizácii. Kórejská vojna z rokov 1950-1953 sa skončila len prímerím a nie mierovou dohodou, pripomína agentúra AP.
Severokórejská tlačová agentúra KCNA vydala komentár, v ktorom sa uvádza, že Pchjongjang prijal významné opatrenia s cieľom ukončiť nepriateľské vzťahy medzi oboma krajinami, ale USA "sa to snažia potlačiť" prostredníctvom sankcií. Podľa AP ide o jasnú výzvu Washingtonu, aby zrušil sankcie, ak chce pomýšľať na ďalší pokrok v rokovaniach o zbavení Kórejského polostrova jadrových zbraní.
KCNA píše, že deklarácia nahrádzajúca 65-ročné prímerie "nie je iba darom od jedného muža druhému" a "nikdy nemôže byť tromfom pri vyjednávaní s cieľom, aby KĽDR pristúpila k denuklearizácii". "Ak však USA nechcú koniec vojny, KĽDR nebude v to taktiež zvlášť dúfať," uvádza severokórejská štátna agentúra.
Severná Kórea vyzýva USA, aby sa aktívne zapojili do rozhovorov o ukončení kórejskej vojny. Spojené štáty však podľa agentúry Jonhap uviedli, že nebudú robiť takéto ústupky, pokým Pchjongjang neurobí podstatné kroky k zbaveniu sa jadrových zbraní.
Lídri Južnej a Severnej Kórey sa na summite v apríli dohodli na spolupráci s cieľom vyhlásiť koniec vojny ešte v tomto roku s tým, že sa budú snažiť o multilaterálne rozhovory za účasti USA a prípadne aj Číny.
Práve deklarácia o ukončení kórejskej vojny by mohla byť prvým krokom k dosiahnutiu mierovej dohody, USA sa však obávajú, že severokórejský líder Kim Čong-un by mohol v súvislosti s ňou tlačiť na stiahnutie amerických vojakov z Kórejského polostrova.