ŠTOKHOLM - Švédska akadémia udeľujúca Nobelovu cenu za literatúru v piatok informovala, že dokončila prácu na zmodernizovanom výklade svojich 200-ročných stanov, ktorý viac zodpovedá súčasnosti. Tlačová agentúra DPA priblížila, že takéto opatrenie je súčasťou snáh, ktorými sa táto inštitúcia snaží po nedávnom škandále a následných interných sporoch o reorganizáciu a obnovenie dôvery.
Akadémia sa radila s právnymi odborníkmi, aby "vytvorila modernú interpretáciu svojich stanov z roku 1786". Podľa slov svojho hovorcu Andersa Olssona dosiahla konsenzus v tom, ako ich aplikovať na súčasnú dobu. Úpravu v stanovách odsúhlasila akadémia ešte vo štvrtok na svojom prvom jesennom zasadnutí. Dokument objasňuje, aké povinnosti majú členovia akadémie i akým spôsobom sa ich dá z tejto inštitúcie vylúčiť.
V súvislosti so škandálom okolo sexuálneho obťažovania, vyzradenia mien laureátov i podozrenia z finančných trestných činov, odišlo v tomto roku zo Švédskej akadémie dovedna sedem z jej 18 členov. Akadémia pre škandál a obvinenia zároveň v máji oznámila, že sa rozhodla tento rok neudeliť Nobelovu cenu za literatúru.
V centre zmieneného škandálu je manžel švédskej poetky a bývalej členky akadémie Katariny Frostensonovej - Francúz Jean-Claude Arnault. Ten je podozrivý, že od roku 1996 vynášal údaje o laureátoch prestížnej ceny za literatúru. Okrem toho je zapletený aj do ďalšieho škandálu - ide o prípady sexuálneho obťažovania, z ktorého Arnaulta obvinilo 18 žien.
Samotný Arnault obvinenia poprel. Švédska prokuratúra ho v júni obvinila z dvoch prípadov znásilnenia jednej ženy, ktorých sa mal dopustiť v roku 2011 a v súvislosti s ktorými ho ešte tento mesiac čaká súdny proces.