BUDAPEŠŤ - Maďarské opozičné strany ostro kritizovali sobotňajší prejav predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na 29. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad. Opozícia tvrdí, že Orbánov obraz Maďarska je veľmi vzdialený od reality, a že premiér "vyhlásil vojnu Európe, Maďarom i slobode," informovala agentúra MTI.
Jobbik uviedol, že predseda vlády v prejave viackrát naznačil, že si vie seba samého predstaviť v pozícii európskeho lídra a že európske záležitosti sú pre neho dôležitejšie než osud vlastnej krajiny. Maďarská socialistická strana (MSZP) uviedla, že kresťanská demokracia v Maďarsku načrtnutá Orbánom je veľmi vzdialená od reality. Predseda MSZP Bertalan Tóth na Facebooku poznamenal, že Orbán pri kritike Európskej únie a Európskej komisie zabúda na to, že jeho strana Fidesz nie je nezávislá od európskej elity, pretože je členom politickej rodiny, ktorá má väčšinu v Európskej komisii i v Európskom parlamente.
Podľa Demokratickej koalície (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya Orbán vyhlásil vojnu Európe, Maďarom i slobode. "Je zrejmé, že premiér neverí myšlienke spoločnej Európy, ale uvažuje v intenciách strednej Európy východného typu, ktorú by viedlo Maďarsko," povedal hovorca DK Sándor Rónai. Ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) vyhlásila, že z Orbánovho prejavu vyplynulo, že premiér buduje aj naďalej alternatívnu realitu, v ktorej všetko určuje propaganda.
Orbán na letnej univerzite vyhlásil, že sa končí 100-ročné obdobie samoty Maďarov. "Sme opäť silní, odhodlaní a smelí, máme peniaze a potrebné zdroje," zdôraznil. Poznamenal, že v uplynulých rokoch Maďarsko svojim susedom potvrdilo, že ich spolupráca s Maďarskom je prospešná. Susedným štátom maďarský ministerský predseda navrhol, aby prepojili svoje diaľnice a energetické siete, vybudovali spoločne vysokorýchlostnú železnicu a zosúladili svoju obrannú politiku i rozvoj ozbrojených síl.
Premiér pripomenul, že v aprílových parlamentných voľbách dostala jeho vláda mandát na vybudovanie novej éry. Opäť ostro kritizoval lídrov Európskej únie, ktorí podľa jeho vyjadrenia nie sú schopní chrániť Európu pred prisťahovalectvom.
Za jedinú možnú spoločnú vážnu tému európskych parlamentných volieb na budúci rok označil premiér otázku prisťahovalectva. "Ak Európa bude rozhodovať o prisťahovalectve, rozhodne aj o európskej elite a o tom, či sa terajšie vedenie Únie k otázke prisťahovalectva postavilo správne," zdôraznil. Voľby do Európskeho parlamentu budú podľa jeho slov o tom, či sa bude naďalej pokračovať v postupnom likvidovaní kresťanskej Európy a Európy národov.