Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Ľady medzi oboma Kóreami sa naďalej prelamujú: Dohoda o rokovaniach na vysokej úrovni

Kim Čong-un a Mun Če-in
Kim Čong-un a Mun Če-in (Zdroj: SITA/Korea Summit Press Pool via AP)

SOUL - Južná a Severná Kórea sa dohodli uskutočniť v stredu rozhovory na vysokej úrovni. Predstavitelia oboch krajín budú diskutovať o následných opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli v apríli na historickom medzikórejskom summite. Uviedlo to v utorok ministerstvo pre zjednotenie v Soule, ktoré citovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Obe Kórey súhlasili viesť rozhovory na južnej strane pohraničnej dediny Pchanmundžom (tzv. Dedinka prímeria) v demilitarizovanej zóne Kórejského polostrova. Severokórejskú 29-člennú delegáciu povedie Ri Son-kwon, šéf Výboru pre mierové zjednotenie Kórey. Súčasťou delegácie budú aj predstavitelia z oblasti športu a ekonomických záležitostí spolu s novinármi, spresnilo ministerstvo.

Ide o prvé rozhovory predstaviteľov oboch krajín po medzikórejskom summite, ktorý sa konal koncom apríla v demilitarizovanej zóne. Lídri Severnej a Južnej Kórey Kim Čong-un a Mun Če-in sa na ňom dohodli, že sa budú usilovať o úplné jadrové odzbrojenie Kórejského polostrova a ešte tento rok formálne ukončia kórejskú vojnu z rokov 1950-1953. 

KĽDR pozvala 8 juhokórejských novinárov na likvidáciu jadrovej strelnice

Severná Kórea oficiálne pozvala osem juhokórejských novinárov na budúcotýždňovú likvidáciu svojho jadrového testovacieho komplexu Pchunggje. Informovalo o tom v utorok juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra Jonhap. Rozoberanie komplexu Pchunggje, z ktorého KĽDR vykonala od roku 2006 šesť jadrových skúšok, bude prebiehať 23.-25. mája. 

"Pozvaní reportéri dostanú víza zo severokórejskej ambasády v Číne a 22. mája odletia spolu s ostatnými zahraničnými novinármi z Pekingu na letisko Kalma v (severokórejskom meste) Wonsan," uviedlo juhokórejské ministerstvo. Dodalo, že novinári sa z Wonsanu na východe KĽDR ku komplexu Pchunggje dopravia vlakom. Späť do vlasti odletia charterovým letom 26. alebo 27. mája. 

KĽDR uplynulú sobotu oznámila, že komplex Pchunggje na severe svojho územia verejne rozoberie, pričom ceremóniu povolí sledovať zahraničným novinárom z dovedna piatich krajín - Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA.

Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že tento komplex sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný. Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria dotrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobila zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.

Rozobratie komplexu Pchunggje kritici vnímajú len ako symbolický krok zo strany Pchjongjangu. Odborníci však likvidáciu považujú za zmysluplný krok smerom k denuklearizácii Kórejského polostrova, o ktorej by sa malo diskutovať i na prelomovom summite amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Náhle zjednotenie Kóreí by mohlo spôsobiť veľkú migráciu

Náhle zjednotenie Kórejského polostrova by mohlo zapríčiniť veľký zmätok vrátane rozsiahlej migrácie Severokórejčanov na juh. Napísala to v utorok agentúra Jonhap s odvolaním sa na najnovšiu ekonomickú správu vyzývajúcu na prijatie konkrétnych opatrení, ktoré by zmenšili rozdiely pred integráciou.

Prognózu vypracoval Kórejský inštitút pre medzinárodnú ekonomickú politiku (KIEP) z juhokórejského Sedžongu a nemecký Inštitút pre hospodársky výskum (IWH) so sídlom v Halle. "Radikálny zjednocovací proces, ako napríklad v prípade Nemecka, by spôsobil príchod siedmich percent obyvateľstva zo severu na juh," uvádza sa v správe založenej aj na výsledkoch počítačovej simulácie. Podľa údajov KIEP žilo v roku 2014 v Severnej Kórei približne 25 miliónov ľudí.

Po zjednotení by sa nezamestnanosť v Severnej Kórei pohybovala nad 30 percentami, pričom využitie juhokórejských záchranných sociálnych sietí pre sever by vzhľadom na systematické rozdiely nebolo možné, uvádza sa v správe.

Aby sa dosiahlo "mäkké pristátie", obe Kórey by mali urobiť viac pre zredukovanie rozdielov vo viacerých oblastiach. "Navrhujeme vybudovať zdravé základy pre stabilizáciu úrokových sadzieb a výmenných kurzov, udržať stabilnú fiškálnu politiku, naštartovať hospodársky rast a zaručiť, že ľudia pochopia nutnosť finančnej podpory severu," píše sa v správe.

Viac o téme: RokovaniaSeverná KóreaJužná Kórea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu