SOUL - Severná Kórea zatvorí v máji svoj jadrový testovací areál a zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu juhokórejského prezidenta.
Podľa neho severokórejský vodca Kim Čong-un na piatkovom stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom povedal, že "v máji uzavrie jadrový testovací areál". Lídri Severnej a Južnej Kórey sa v piatok stretli v pohraničnej dedine Pchanmundžom, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.
Čo sa týka časového pásma, Severná Kórea si ho posunula o 30 minút dozadu, poznamenala BBC. Severná Kórea ustanovila nové časové pásmo 15. augusta 2015 - v deň 70. výročia oslobodenia Kórey od japonskej nadvlády a ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii.
Severná Kórea, Južná Kórea a Japonsko používali rovnaký čas od japonskej nadvlády nad ešte jednotnou Kóreou, ktorá trvala od roku 1910 do roku 1945. Používanie pchjongjanského času znamená skoncovanie s dedičstvom japonskej koloniálnej éry, uviedla v auguste 2015 severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Zatvorenie strediska Pchunggje na severovýchode KĽDR by mohlo prísť ešte pred kľúčovými rokovaniami Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré sa očakávajú na prelome mája a júna. Súčasne však naďalej panujú pochybnosti, či sa Severná Kórea úplné vzdá svojich jadrových zbraní, píše agentúra AP.
Kim hovoril o uzavretí jadrového skúšobného areálu na piatkovom summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, s ktorým ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní. Vodca Severnej Kórey sa tiež vyjadril optimisticky o svojej pripravovanej schôdzke s Trumpom, povedal v nedeľu novinárom Munov hovorca.
"Len čo začneme rozhovory, Spojené štáty spoznajú, že nie som človekom, ktorý by vypálil jadrové zbrane na Južnú Kóreu, Pacifik alebo Ameriku," citoval hovorca Kim Čong-una, ktorý podľa neho dodal: "Ak budeme mať časté stretnutia, budeme budovať dôveru so Spojenými štátmi a dostaneme prísľuby ukončenia vojny a zmluvy o neútočení, prečo by sme si potom ponechali jadrové zbrane a žili v ťažkostiach?"