BRATISLAVA - Organizácia Spojených národov (OSN) vo svojej správe uvádza, že v rebríčku The World Hapiness Report (Správa o svetovom šťastí) je na prvom mieste Fínsko. Pozrite si, kde v rebríčku stojí Slovensko. Okrem iného sa po prvý raz hodnotila aj spokojnosť imigrantov v jednotlivých krajinách.
Ako stojí v každoročnej správe OSN, najšťastnejšou krajinou na svete je oficiálne Fínsko. V hodnotení 156 krajín na základe tzv. indexu šťastia si Nóri neobhájili svoje minuloročné prvenstvo, tentokrát klesli na striebornú priečku. Tretie v poradí skončilo Dánsko.
Po prvý raz sa do úvahy bralo aj to, ako sa v jednotlivých krajinách darí imigrantom. Spokojnosť prisťahovalcov sa posudzovala v 117 hodnotených krajinách. Ďalšie hľadiská, na základe ktorých sa v správe agentúry OSN pre riešenie v oblasti udržateľného rozvoja (SDSN) posudzuje miera šťastia, sú napríklad priemerná dĺžka života, sociálna podpora, HDP, miera korupcie, bezpečnosť či sloboda rozhodovania.
Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 39. mieste. Okrem Rakúska na 12. priečke a Česka, ktoré skončilo na 21. mieste, naši susedia obstáli horšie. Poľsko je 42. v poradí, Maďarsko je 69. a Ukrajina na 138. mieste. Celý rebríček si môžete pozrieť v tomto dokumente.
Ekonóm John Helliwell, emeritný profesor Univerzity Britskej Kolumbie, ktorý sa podieľal na vypracovaní danej správy, upozornil na to, že prvých desať krajín malo najvyššie skóre nielen v celkovom šťastí občanov, ale aj v spokojnosti imigrantov.
„Najzaujímavejším zistením je nápadný súlad v šťastí imigrantov a tých, ktorí sa v danej krajine narodili,“ povedal Helliwell. „Migranti, ktorí sa prisťahujú do šťastnejších krajín, z toho ťažia, zatiaľ čo migranti, ktorí sa prisťahujú do menej šťastných krajín, strácajú,“ skonštatoval profesor. Dodal, že podľa neho je pocit šťastia v spoločnosti zrejme nákazlivý.
Vo Fínsku, ktoré má 5,5 milióna obyvateľov, žije 300-tisíc cudzincov a obyvateľov s cudzími koreňmi. Avšak najviac imigrantov je vo Fínsku z iných európskych krajín, medzi ktorými sa nachádzajú aj komunity Afgancov, Číňanov, Iračanov či Somálčanov.
Spojené štáty klesli z minuloročného 14. miesta na 18. priečku. Správa k tomuto poklesu uvádza hneď niekoľko dôvodov. „USA zažíva krízu verejného zdravia, ktorá zahŕňa epidémiu obezity, závislosť na alkohole a rôzne depresívne poruchy,“ objasňuje správa OSN.
Dokument tiež poukazuje na to, že spoločensko-politický systém v Spojených štátoch vytvára v porovnaní s inými, podobne bohatými krajinami, väčšie nerovnosti v príjmoch, čo je jeden z hlavných faktorov, ktorý prispieva k nespokojnosti občanov. Okrem toho ako prvá v USA klesá dôvera, veľkorysosť a sociálna podpora.
Výkonný predseda Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking uviedol, že pätica severských krajín, ktorá sa v rebríčku umiestňuje na predných priečkach, dokáže poskytnúť svojim obyvateľom jednak dostatočnú mieru osobnej slobody, a aj sociálne zabezpečenie, čo sú síce obrovské výhody, no na druhej strane, občania týchto krajín musia platiť jedny z najvyšších daní sveta. „Stručne povedané, severské krajiny vedia dobre premeniť bohatstvo v blahobyt,“ podotkol Wiking.