Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Na Trumpa sa to valí: Z funkcie by ho mohli odvolať aj pre údajnú psychickú nespôsobilosť

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americké médiá v týchto dňoch preberajú ďalšiu z možností odvolania Donalda Trumpa z prezidentskej funkcie. Súčasný šéf Bieleho domu by eventuálne mohol prísť o svoj post na základe 25. dodatku k ústave USA, ktorý hovorí o psychickej nespôsobilosti prezidenta na výkon úradu.

"Existujú nové správy o tom, že personál Bieleho domu diskutuje o 25. dodatku," uviedla v pondelok spravodajská televízia CNN. Konanie vo veci uplatnenia tohto dodatku sa začína vtedy, keď sa väčšina členov prezidentovho kabinetu zhodne na tom, že už ďalej nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Túto skutočnosť musia verejne vyhlásiť a predložiť na schválenie Kongresu. Ten musí následne takýto krok odobriť dvojtretinovou väčšinou hlasov.

Príslušný dodatok k ústave prijal americký Kongres v roku 1965. Rieši prevzatie funkcie šéfa Bieleho domu viceprezidentom v prípade, že prezident ju nie je schopný vykonávať, napríklad z dôvodu úmrtia alebo fyzickej či psychickej nespôsobilosti. Dodatok bol prijatý po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho a v súvislosti s obavami, ktoré vyvolali vážne zdravotné problémy jeho predchodcu Dwighta Eisenhowera.

"Využitie dodatku bolo raz krátko zvažované, keď sa členovia tímu prezidenta Ronalda Reagana domnievali, že je nešikovný a nevšímavý. Nakoniec ale od tejto myšlienky upustili," pripomenula CNN. 

V prípade Trumpa majú byť dôvodom na využitie 25. dodatku jeho údajné psychické problémy. Diskusie o mentálnej spôsobilosti Trumpa na funkciu prezidenta ho sprevádzajú už od čias predvolebnej kampane. V týchto dňoch ešte nabrali na intenzite po vydaní knihy s názvom "Fire and Fury: Inside the Trump White House" (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) spisovateľa a novinára Michaela Wolffa, ktorá prezidenta zobrazuje ako neinformovaného a nespôsobilého na výkon úradu. Trump správy spochybňujúce jeho duševnú stabilitu odsúdil a na sociálnej sieti Twitter napísal, že je "veľmi stabilný génius".

CNN zdôraznila, že využitie 25. dodatku nebude o nič jednoduchšie než proces impeachmentu, o ktorý sa demokratickí kongresmani už raz neúspešne pokúsili. "Odstránenie prezidenta 25. dodatkom si vyžaduje politickú apokalypsu, niečo ako prezidenta v kóme alebo rozpor takých obrovských rozmerov, ktoré by ohrozovali štruktúru krajiny alebo jej existenciu,“ uviedla televízia. 

V Kongrese majú v súčasnosti väčšinu republikáni a aj preto ním neprešiel ani návrh na iný spôsob odstavenia Trumpa z úradu - impeachment, odvolanie z úradu v prípade zrady, korupcie alebo iných vážnych trestných činov či priestupkov. Začiatkom decembra navrhol impeachment demokrat Al Green. Argumentoval pritom údajnými rasistickými a šovinistickými postojmi Trumpa, ktoré sa premietajú aj do jeho politiky. Nezískal však ani podporu väčšiny demokratov, nie to republikánov. 

CNN dodala, že existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako môže Trump ukončiť debatu o svojom psychickom stave. Na tento piatok má naplánovanú každoročnú prezidentskú lekársku prehliadku. "Počas tejto prehliadky by mali lekári zhodnotiť aj Trumpov duševný stav. V minulosti sa prezidentskí lekári nezameriavali na psychický stav, ale Trump by mal také vyšetrenie nielen privítať, ale vyžiadať si ho," uviedla televízia. 

Trump pracuje menej, viac času venuje televízii a Twitteru: Takto trávi pracovné dni

Pracovné dni amerického prezidenta Donalda Trumpa sú kratšie. Do Oválnej pracovne prichádza oveľa neskôr než na začiatku svojho funkčného obdobia pred necelým rokom a absolvuje menej stretnutí. Uviedla to v pondelok spravodajská stránka Axios, odvolávajúca sa na interné pracovné plány Bieleho domu, ktoré sú podrobnejšie ako tie, čo dostávajú médiá, ako aj na údaje vládnych úradníkov.

Dopoludnia od ôsmej do jedenástej hodiny má mať Trump "Executive Time", teda čas vyhradený na pracovné povinnosti. Podľa pracovného plánu ho trávi v Oválnej pracovni, avšak v skutočnosti takmer vždy zostáva v obytnej časti Bieleho domu, kde píše príspevky na svoje twitterové konto a sleduje správy v káblovej televízii. Spravidla až potom Trump prichádza na svoje prvé pracovné stretnutie vo svojej kancelárii.

Pre porovnanie - prezident George W. Bush prichádzal do Oválnej pracovne najneskôr o 06.45 h, Trumpov predchodca Barack Obama sa tam zdržiaval od 09.00 h do 10.00 h po obvyklej rannej rozcvičke. 

Celkovo sú Trumpove oficiálne pracovné dni podľa stránky Axios pomerne krátke, pretože okolo 18. hodiny sa vracia do obytnej časti svojho sídla. Predtým Trump zvyčajne absolvuje jedno alebo dve stretnutia, ale taktiež strávi veľa času telefonovaním a opäť sledovaním televízie.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová označila Trumpa za "jedného z najťažšie pracujúcich ľudí", akých kedy videla. Novinári podľa nej dali opakovane najavo, "že si želajú, aby prezident spomalil - pretože niekedy majú problém s ním držať krok".

Viac o téme: PrácaDonald Trump
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu