MOSKVA - Kremeľ skritizoval novú národnú bezpečnostnú stratégiu Spojených štátov ako "imperiálnu", avšak pochválil USA za to, že chcú spolupracovať s Ruskom v oblastiach spoločného záujmu. Stratégia zverejnená v pondelok je k Rusku tvrdšia, ako sa prezident Donald Trump verejne vyjadruje. Obviňuje Rusko z používania "podvratných metód" s cieľom oslabiť dôveru v Spojené štáty a európske vlády.
Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v utorok novinárom povedal, že zmienky o Rusku považuje Moskva za imperiálne a ukazujúce "averziu voči multipolárnemu svetu". Dodal však, že Rusko oceňuje výzvy na spoluprácu v oblastiach, ktoré môžu byť výhodné aj pre USA.
Trump predstavil novú bezpečnostnú stratégiu v pondelok v Bielom dome. Chce sa podľa nej sústrediť najmä na dôsledné presadzovanie amerických národných záujmov, a to aj v prípadoch, ak to môže znamenať zhoršenie vzťahov s inými krajinami. Leitmotívom dokumentu je heslo z Trumpovej predvolebnej kampane Amerika na prvom mieste. Spojené štáty budú "stáť za svojimi záujmami tak, ako ešte nikdy nestáli," vyhlásil prezident. "Amerika je v hre a Amerika zvíťazí," povedal.
Novú bezpečnostnú stratégiu USA kritizuje aj Čína
Čínska diplomacia v súvislosti s citovaným vyhlásením v utorok odkázala, že Spojené štáty by sa mali vzdať "spôsobu myslenia z čias studenej vojny". Ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom svojej hovorkyne vyzvalo Spojené štáty, aby "zastavili strategický zámer úmyselne skresľovať Čínu a upustili od zastaranej koncepcie myslenia z obdobia studenej vojny". V opačnom prípade by mohli poškodiť "ostatných ako aj seba", dodala hovorkyňa Chua Čchun-jing s tým, že vyzvala Spojené štáty, aby sa s Čínou "stretli na polceste".