MOSKVA - V Rusku dnes nastal veľký deň. Prezident Vladimír Putin aj tento rok bilancoval pôsobenie Ruska na medzinárodnom poli. Na výročnej tlačovej konferencii v Kremli sa vyjadril aj k ekonomickej situácii v Rusku, k Ukrajine, k Severnej Kórey a nezabudol pochváliť Donalda Trumpa.
Putin k USA
Putin označil dohady o zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v USA za "výmysly" oponentov prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorí tak chceli podkopať jeho legitimitu. Škandál okolo údajného ruského zasahovania do minuloročných prezidentských volieb v USA je podľa Putina vykonštruovaný. Poznamenal, že spomínaná situácia sa negatívne prejavila na vnútropolitickej situácii v USA a ukázala "nedostatok úcty" k voličom, ktorí spomedzi kandidátov podporili Trumpa. Vyšetrovanie označil za "špionománia" a "bľabotanie".
Na tlačovej konferencii v Moskve pochválil prezidenta USA Donalda Trumpa za "významné úspechy", ktoré podľa neho v prvom roku svojho vládnutia dosiahol. Investori dôverujú v americkej ekonomike. "To je objektívny faktor," podčiarkol ruský vodca. Putin je však presvedčený, že vzťahy USA a Ruska sa podarí normalizovať. Putin pripomenul, že je mnoho problémov, ktoré "spoločne môžeme riešiť efektívnejšie".
Putin k Ukrajine
Udalosti na Ukrajine označil Putin za "tragédiu". Zdôraznil však, že jej primárnou príčinou bol "štátny prevrat", s ktorým časť Ukrajincov nesúhlasila. Putin opäť vyhlásil, že ruská armáda na území Donbasu nie je. "Sú tam isté polovojenské formácie, ktoré sú pripravené odraziť veľké operácie (ukrajinskej armády) proti Donbasu," vyhlásil Putin. "Myslíme si, že to zodpovedá záujmom tých ľudí, ktorí tam žijú." Ruský prezident vyslovil obavy, že bez ich prítomnosti by v Donbase bol "masaker väčší ako v Srebrenici.
Pokiaľ ide o pôsobenie mierotvorcov na Ukrajine, Putin uviedol, že Rusko pripravilo v tejto veci návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, do ktorej vnieslo aj pripomienky partnerov, napr. Nemecka ohľadom pôsobenia pozorovateľov OBSE a ich ochrany jednotkami OSN. Putin dodal, že Rusko s týmto návrhom súhlasilo, odmietli ho samotní pozorovatelia. Putin opäť vyzval Kyjev, aby viedol s Donbasom priame rokovania, keďže konflikty podobné tomu v Donbase nemôžu byť riešené mediátormi. Putin však dodal, že kyjevské vedenie takéto kontakty nechce.
Putin odhalil plány, vyjadril sa k prezidentským voľbám: Toto chce urobiť z Ruska!
Putin neuznáva jadrový status KĽDR
Americkí kongresmani nás postavili do jednej rady s KĽDR a Iránom, a pritom po nás chcú proti týmto štátom zakročiť, upozornil ruský prezident. Ruský prezident varoval USA pred použitím sily voči KĽDR, pričom upozornil, že by to malo katastrofálne dôsledky. Vyzval naopak venovať pozornosť vyhláseniu šéfa americkej diplomacie Rexovi Tillersonovi, v ktorom vyjadril pripravenosť pre rokovaniach s Pchjongjangom. Putin tento postoj označil za "realistický prístup".
Pôsobenie Saakašviliho je pľuvanec
Putin označil pôsobenie exgubernátora Odeskej oblasti Michaila Saakašviviliho za "pľuvanec smerom ku gruzínskemu i ukrajinskému národu". "Bol prezidentom Gruzínska a teraz po (ukrajinských) námestiach vykrikuje, že je Ukrajinec. Ako to vôbec strpíte? Na Ukrajine nie sú skutoční Ukrajinci," pýtal sa Putin. "Keď to vidím, srdce mi krváca," dodal.
Saakašvili je na Ukrajine podozrivý z pomoci členom zločineckých organizácií a zatajovania ich trestnej činnosti. Ukrajinská generálna prokuratúra totiž Saakašviliho podozrieva, že sa sprisahal s ukrajinským podnikateľom s väzbami na Rusko s cieľom zosadiť prezidenta Petra Porošenka. V prípade, že súd uzná Saakašviliho za vinného, hrozí mu trest od päť do desať rokov väzenia.
Rusko sa nedá zatiahnuť do pretekov v zbrojení
Pokiaľ ide o výdavky Ruska na obranu Putin povedal, že "zaistí svoju bezpečnosť bez toho, aby sa dalo zatiahnuť do pretekov v zbrojení" a zaťažilo svoj rozpočet. "Výdavky na obranu sú u nás vyrovnané: aby sme zaistili svoju bezpečnosť a nepoškodili našu ekonomiku ani sociálnu sféru," vyhlásil Putin. Informoval, že Rusko vynakladá na obranu v prepočte 46 miliárd dolárov. Pre porovnanie uviedol, že v Spojených štátoch to na budúci rok bude 700 miliárd dolárov.
Pripomenul, že Rusko býva obviňované z porušovania kľúčových medzinárodných zmlúv, od žiadnej však neodstúpilo. Poukázal ale na konanie USA: tie podľa neho v Rumunsku vytvorili situáciu, ktorú de facto možno označiť za porušenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). "Ak to pôjde takto ďalej, nič dobré z toho nebude," upozornil Putin.
Rast ruskej ekonomiky závisí na zvládnutí vonkajších šokov
Rast výkonnosti ruskej ekonomiky, ktorá sa spamätáva z krízy, závisí na zvládnutí dvoch hlavných šokov: pádu cien ropy na svetových trhoch a zahraničných sankcií proti Rusku. Motorom hospodárskeho rastu krajiny je podľa neho domáca spotreba, priaznivo sa prejavuje oživenie priemyselnej produkcie a pozitívnej bilancie poľnohospodárstva.
Západné sankcie, ktoré Európska únia a USA vyhlásili po roku 2014 za agresívne akcie Ruska na Ukrajine, nemali na ruské hospodárstvo taký dopad, ako prepad cien ropy, povedal ruský vodca. Ekonomika musí byť flexibilnejšia a efektívnejšia, musí byť zameraná do budúcnosti, povedal Putin. Medzi svoje hlavné priority, ak bude budúci rok znovu zvolený prezidentom, zaradí zdravotníctvo, vzdelávanie a budovanie infraštruktúry.
Putin varoval pred využívaním teroristov v Sýrii
Putin obvinil Spojené štáty aj z ignorácie ruských informáci o presune sýrskych ozbrojencov do Iraku. Na tlačovej konferencii v Moskve upozornil, že "globálne hráči" nesmú využívať teroristami na dosiahnutie svojich cieľov. Hlavným problémom pri likvidácii teroristických hrozieb je nerovnosť v regióne, povedal Putin.
S problémom utečencov, ktorým najviac trpia Turecko, si Rusko samo neporadí, treba medzinárodná spolupráca. "Sme pripravení sa toho zúčastniť, ale len ako súčasť všeobecného medzinárodného úsilia," konštatoval Putin.
Dopingový škandál bol načasovaný politicky
Načasovanie dopingového škandálu okolo ruského športu sa riadilo termínmi v politickom kalendári. Škandál mal ovplyvniť tamojšiu politickú scénu pred marcovými prezidentskými voľbami. Putin priznal, že vinu na afére nesie čiastočne samo Rusko, pretože reálne prípady dopingu boli skutočne odhalené.
Dúfa, že Rusko bude s medzinárodnými antidopingovými orgánmi a Medzinárodným olympijským výborom udržiavať konštruktívne vzťahy a bude s nimi "pokojne" spolupracovať. "Budeme hájiť ruských športovcov, a to aj pred občianskymi súdmi," upozornil kremeľský šéf.
Výkonný výbor MOV minulý týždeň vylúčil Rusko z februárových olympijských hier v Pchjongčchang. Pod neutrálnou vlajkou a s označením "olympijský športovec z Ruska" budú môcť v Kórei štartovať iba preukázateľne "čistí" ruskí športovci.