Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Napätie v Ázii rastie: Konflikt s KĽDR sa blíži, USA začali rozsiahle letecké manévre!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky)

SOUL - Južná Kórea a Spojené štáty americké začali v pondelok svoje doteraz najväčšie spoločné vojenské letecké manévre. Stalo sa tak týždeň po tom, čo Severná Kórea oznámila, že uskutočnila skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong 15, ktorá je údajne schopná zasiahnuť akékoľvek miesto v USA.

Na päťdňových cvičeniach nazvaných Vigilant ACE (Ostražité eso, ACE je však aj skratkou spojenia "air combat exercise", teda letecké bojové cvičenie), sa zúčastňuje viac ako 230 lietadiel vrátane šiestich stíhačiek F-22 Raptor používajúcich technológiu stealth a rovnaký počet stíhačiek F-35A Lightning II, ktoré prileteli do Južnej Kórei práve kvôli cvičeniu, informovala agentúra Jonhap.

K juhokórejským vojakom sa pripojí ich približne 12.000 amerických kolegov z námornej pechoty a vojenského námorníctva. Podľa juhokórejských médií by sa cvičenia mohli zúčastniť aj strategické bombardéry B-1B Lancer, hovorca leteckých síl USA to však podľa agentúry Reuters nemohol potvrdiť.

Severná Kórea manévre odsúdila ako provokáciu. Hoci boli plánované ešte pred najnovšou raketovou skúškou KĽDR, priťahujú veľký záujem médií.

Počas manévrov sa budú nacvičovať rôzne bojové scenáre vrátane simulovaných precíznych útokov na falošné severokórejské jadrové a raketové ciele, uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany. 

Podľa americkej armády majú manévre posilniť interoperabilitu medzi silami USA a Kórejskej republiky a zvýšiť bojovú účinnosť ozbrojených zložiek oboch krajín. Pred rokom sa na rovnakom cvičení zúčastnilo viac ako 16.000 vojakov a vyše 200 lietadiel. 

Veľké varovanie: Konflikt sa blíži

Americký republikánsky senátor Lindsey Graham vyzval v nedeľu ministerstvo obrany USA, aby začalo presúvať z Južnej Kórey rodinných príslušníkov amerických vojakov, čo odôvodnil hrozbou konfliktu so Severnou Kóreou.

"Je šialené posielať manželských partnerov a deti do Južnej Kórey, keď vezmeme do úvahy provokáciu Severnej Kórey," povedal Graham, člen senátneho výboru pre ozbrojené sily, pre televíziu CBS.

Spojené štáty majú v Južnej Kórei okolo 28.500 vojakov. V krajine pôsobia od kórejskej vojny z rokov 1950-53, ktorá sa skončila len prímerím, na ktoré doposiaľ nenadviazala mierová zmluva.

Severná Kórea (KĽDR) v stredu otestovala novú medzikontinentálnu balistickú strelu (ICBM) s doletom vyše 13.000 kilometrov, zasiahnuť by tak mohla aj Washington, vyplýva z piatkových informácií juhokórejských úradov.

Takýto vývoj podľa Grahama ukazuje, že konflikt s KĽDR sa blíži, píše v správe agentúra Reuters.

"Dostávame sa blízko k vojenskému konfliktu, pretože Severná Kórea smeruje k spojeniu technológie ICBM s jadrovou zbraňou, ktoré sa môže nielen dostať do Ameriky, ale aj (tam) dopraviť túto zbraň. Čas sa nám kráti," zdôraznil Graham.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster pre televíziu Fox News povedal, že prezident Donald Trump je pripravený podniknúť zákrok voči KĽDR, snaží sa však presvedčiť Čínu, Rusko a ďalšie krajiny, aby voči nej uplatnili väčší ekonomický tlak a pomohli tak zastaviť jej nukleárne ambície.

"Prezident sa o to postará aj tým, že urobíme viac sami, ak budeme musieť. Ale my chceme presvedčiť iných, že je v ich záujme urobiť viac," uviedol McMaster.

Viac o téme: SoulUSAKĽDR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu