BRATISLAVA - Pred desiatimi rokmi došlo v Prahe ku krádeži obrovskej sumy peňazí. František Procházka si odniesol pol miliardy českých korún (19,7 mil. eur). V dejinách českej a slovenskej kriminalistiky doteraz nedošlo k odcudzeniu vyššej sumy peňazí. Aj keď muža odsúdili, dodnes jeho ani peniaze nikto nenašiel. Pátra po ňom Interpol.
Zamestnanec bezpečnostnej agentúry František Procházka si 1. decembra pred desiatimi rokmi odniesol z budovy firmy v Prahe neuveriteľnú sumu. Mal vtedy 33-rokov a pracoval ako strážnik bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services na pražskom Žižkove. Vo firme bol zamestnaný štyri mesiace. Miesto dobre poznal a vedel, ako fungujú bezpečnostné opatrenia. "Chystám niečo veľké. O mne ešte budete počuť, to budete pozerať," chválil sa niekoľko dní pred krádežou v krčme pri pive.
Krádež storočia
V osudné ráno Procházka vyniesol z trezorovej miestnosti agentúry celkovo 540 891 700 českých korún (21 268 990 eur). Peniaze preložil do kufrov a falošne zapečatil. Kufre naložil do bielej dodávky, ktorá čakala pri nakladacie rampe. Auto bolo olepené falošnými logami, no voľným okom sa nedalo zistiť, že ide o podvod. Do stráženého areálu sa dostalo bez problémov. Za volantom dodávky sedel jeho známy Milan Čermák.
Krádež storočia páchateľ dlhodobo plánoval a mal ju dokonale premyslenú. Šokujúce je, že po krádeži svoju zmenu riadne dokončil. Z práce odišiel po 19-tej hodine, desať hodín po krádeži.
Firma prišla na to, že jej chýbajú peniaze, až na druhý deň. Zábery z bezpečnostnej kamery potvrdili, že v krádeži má prsty Procházka a ešte minimálne jeden človek. Polícia vyhlásila celoštátne pátranie. Po Procházkovi a viac ako 100 kilách bankoviek sa zľahla zem.
Posledná stopa končí na letisku
Kriminalisti našli odstavenú bielu dodávku deň po krádeži v pražských Ďábliciach. Objavili v nej pachovú stopu po Milanovi Čermákovi, muža tak chytili v marci 2008. Pri domovej prehliadke u neho polícia našla tri milióny českých korún (118 tisíc eur), niekoľko legálne držaných zbraní a väčšie množstvo SIM kariet. V jeho počítači našli fotografie dodávky a logo firmy. Čermáka obvinili zo spolupáchateľstva a zavreli ho do väzby. V septembri 2008 za neho manželka zložila kauciu desať miliónov českých korún (393 tisíc eur).
Vyšetrovanie prebiehalo roky. Poslednou stopou, ktorú polícia zachytila, bol kamerový záznam z frankfurtského letiska. Procházka tam bol niekoľko hodín po tom, čo odišiel z práce. "Z taktických dôvodov sa k priebehu pátrania po tejto osobe nebudeme vyjadrovať," uviedla pre český portál Lidovky.cz policajná hovorkyňa Ivana Nguyenová.
Padol rozsudok
Prípad sa dostal pred súd v apríli 2012. Senát uznal Procházku a Čermáka vinnými a vymeral im trest odňatia slobody na deväť rokov. Voči Procházkovi sa konalo v jeho neprítomnosti ako proti ušlému. Za mrežami skončil iba Čermák. Ten spoluvinu odmieta. Pred súdom tvrdil, že polícia si obvinenie voči nemu vykonštruovala.
Po Procházkovi v súčasnosti pátra Interpol. Bezúspešne po ňom pátral aj špeciálny vyšetrovací tím zvaný Lovci lebiek. Podľa nepotvrdených informácií sa mal Procházka ukrývať v Južnej Amerike, či v Karibiku. Český denník Blesk začiatkom roka 2011 napísal, že Procházka sa v lete pohyboval na modernej jachte za 85 miliónov českých korún (3,3 mil. eur) po oceáne v blízkosti Hondurasu. Objavila sa aj správa, že bezpečnostný strážnik bol iba nastrčená figúrka, ktorej sa po krádeži zbavili.
Pátranie neúspešné
Po Procházkovi pátrali aj súkromní detektívi z Británie, ktorých si najala poisťovňa. Ani im sa ho nepodarilo vypátrať. Zistili len, že pred krádežou veľa cestoval a absolvoval kurz ochrany osôb v Izraeli.
Bezpečnostná agentúra, v ktorej Procházka pracoval a ktorú okradol, motivovala verejnosť sumou dva milióny eur (asi 52 miliónov českých korún), ktorú vyplatí za informáciu vedúcu k jeho dolapeniu. Peniaze, o ktoré firma G4S Cash Services lupom prišla, vrátila bankám v roku 2008. Všetko uhradila poisťovňa. Firma nemala spoluúčasť. Na prípad znovu upozornil český portál Lidovky.cz.