WASHINGTON - Spojené štáty v júli 2019 ukončia platnosť dočasného osobitného štatútu, ktorý približne 59.000 haitských imigrantov chránil pred deportáciou po ničivom zemetrasení z roku 2010. Oznámilo to v pondelok ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, ktoré po dôkladnom preskúmaní situácie dospelo k záveru, že na Haiti pominuli "výnimočné a dočasné okolnosti", vedúce k vydaniu povolení na prechodný pobyt.
Haiťania majú odteraz 18 mesiacov na to, aby sa vrátili do vlasti, alebo legalizovali svoj pobyt v Spojených štátoch, napríklad získaním víza, uviedli agentúry DPA a Reuters. Toto prechodné obdobie dáva podľa ministerstva postihnutým dostatok času na to, aby sa pripravili na návrat, i krajine samotnej, aby zabezpečila prijatie desiatok tisíc svojich občanov.
Kritici tohto rozhodnutia však tvrdia, že situácia na Haiti sa v žiadnom prípade nezlepšila tak, aby bol návrat bezpečný. "Aj takmer po ôsmich rokoch vládne na Haiti stále neporiadok, treba toho ešte veľa vybudovať," povedal republikánsky člen Snemovne reprezentantov Mario Diaz-Balart.
V januári 2010 postihlo Haiti zemetrasenie s magnitúdou 7,0, pri ktorom zahynulo viac ako 300.000 ľudí. Administratíva bývalého prezidenta Baracka Obamu následne udelila haitským občanom takzvaný dočasný ochranný štatút platný 18 mesiacov, ktorý bol niekoľkokrát predĺžený.
Najnovšie rozhodnutie je súčasťou úsilia súčasného prezidenta Donalda Trumpa obmedziť prisťahovalectvo. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť v septembri ukončilo rovnaký štatút pre obyvateľov Sudánu platný do roku 2018, ale do polovice roka 2019 ho rozšírilo o občanov Južného Sudánu. V novembri tento štatút odobralo prisťahovalcom z Nikaraguy, ale do júla 2018 hp predĺžilo pre honduraských prisťahovalcov. Tisíce Nikaragujčanov a Hondurasanov ho získali v roku 1999 po tom, čo hurikán Mitch spustošil Strednú Ameriku.