Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Fenomén falošných správ zasiahol svet: Prelomové rozhodnutie z Bruselu

Za viacerými falošnými správami stojí Rusko.
Za viacerými falošnými správami stojí Rusko. (Zdroj: SITA/AP/Mikhail Klimentyev)

BRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok otvorila verejnú konzultáciu zameranú na falošné správy a dezinformácie šírené v internetovom prostredí a zároveň zriadila expertnú skupinu na vysokej úrovni, ktorá bude mapovať tento fenomén.

Práca expertnej skupiny na vysokej úrovni, v ktorej budú zastúpení akademici, internetové platformy, spravodajské médiá a organizácie občianskej spoločnosti, má podľa eurokomisie spolu s výsledkami verejnej konzultácie prispieť k rozvoju celoeurópskej stratégie boja proti šíreniu falošných správ. Komisia chce túto stratégiu predložiť na jar 2018.

Tok dezinformácií je takmer neovládateľný

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol, že sloboda informácií ako aj pluralita médií sú zakotvené v Charte základných práv EÚ. "Žijeme v časoch, keď sa tok informácií a dezinformácií stal takmer neovládateľný. Preto je nutné poskytnúť našim občanom nástroje na identifikovanie falošných správ, zvýšiť ich dôveru v online informácie a spravovať informácie, ktoré dostávajú," zdôraznil.

Podľa slov podpredsedu EK pre jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa občania EÚ potrebujú nájsť vyvážený prístup medzi slobodou prejavu, pluralitou médií a právom občanov na prístup k rôznorodým a spoľahlivým informáciám, pričom do riešenia tohto problému by sa mali zapojiť aj online platformy a spravodajské médiá.

"Chcem, aby diskusia o falošných správach bola otvorená a široká. Iba tak vyriešime tento zložitý jav a zdoláme výzvy, ktoré pred nami stoja," dodala eurokomisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová.

Podnety od verejnosti očakáva EK do februára

Komisia spresnila, že podnety od verejnosti sa očakávajú do februára 2018. Vyzvala v tejto súvislosti občanov, platformy sociálnych médií, spravodajské médiá (televíziu, rozhlas, tlač, spravodajské agentúry, online médiá), výskumných pracovníkov a verejné orgány, aby sa verejnej konzultácie do polovice februára podelili o svoje názory na túto tému.

Očakávajú sa príspevky v troch hlavných oblastiach:

Rozsah problému, t. j. ako falošné správy vnímajú občania a zainteresované strany, do akej miery sú si vedomí problému online dezinformácií alebo nakoľko dôverujú rôznym médiám.

Posúdenie opatrení, ktoré už boli prijaté platformami, spravodajskými mediálnymi spoločnosťami a organizáciami občianskej spoločnosti na boj proti šíreniu falošných správ online, ako aj stanovísk k úlohám a zodpovednosti príslušných zainteresovaných strán.

Možné budúce opatrenia na zlepšenie prístupu občanov k spoľahlivým a overeným informáciám a na zabránenie šíreniu dezinformácií online.

Zámerom je zhromaždiť názory o tom, aké opatrenia by sa mohli prijať na úrovni EÚ s cieľom poskytnúť občanom účinné nástroje na identifikáciu spoľahlivých a overených informácií a prispôsobiť sa výzvam digitálneho veku. Výzva na podávanie prihlášok pre skupinu expertov je otvorená do polovice decembra. Expertná skupina na vysokej úrovni má začať pracovať v januári 2018, pričom bude pôsobiť niekoľko mesiacov.

Prieskum Eurobarometer zo 17. novembra 2016 naznačil, že európski občania sa obávajú o nezávislosť médií a že miera dôvery v médiá je nízka. Európsky parlament v júni prijal uznesenie, v ktorom vyzýva EK, aby do hĺbky zanalyzovala súčasnú situáciu a overila možnosť legislatívneho zásahu s cieľom obmedziť šírenie falošných obsahov. Komisia potvrdila, že táto agenda bude jednou z jej priorít v roku 2018.

Viac o téme: Európska úniaEurópska komisiaFalošné správy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu