ŽENEVA - Množstvo oxidu uhličitého v ovzduší vzrástlo vlani medziročne najrýchlejším tempom, aké bolo dosiaľ zaznamenané. Oznámila to v pondelok Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá vyzvala na zintenzívnenie úsilia o zníženie tzv. skleníkových plynov, informuje agentúra DPA.
Výskyt oxidu uhličitého v atmosfére sa vlani zvýšil na 403,3 ppm (častíc na jeden milión), čo je o 3,3 ppm viac, než tomu bolo v roku 2015. Takýto nárast sa na Zemi sa podľa správy WMO naposledy objavil pred troma až piatimi miliónmi rokov, keď bola teplota ovzdušia približne o tri stupne vyššia a hladina mora o 20 metrov vyššia než v súčasnosti.
Oxid uhličitý je zo skleníkových plynov najvýraznejším činiteľom pri globálnom otepľovaní. Jeho množstvo v atmosfére sa každým rokom mení, za uplynulých 30 rokov však vedci pozorujú stúpajúci trend jeho hodnoty k úrovni zvyšovania o tri ppm ročne.
"Bez výrazného zníženia emisií oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov budeme smerovať k nebezpečnému nárastu teploty už koncom tohto storočia, čo je výrazne nad cieľom stanoveným Parížskou dohodou o klimatickej zmene. Budúce generácie zdedia omnoho nehostinnejšiu planétu," uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.
Kým globálna produkcia oxidu uhličitého zostáva za uplynulé tri roky stabilná, jeho koncentrácia v atmosfére sa v rokoch 2015 a 2016 dôsledkom poveternostného fenoménu El Niňo urýchlila. El Niňo sa vyskytuje raz za niekoľko rokov, keď sa v Pacifiku zvýši teplota, čo vedie k rozsiahlym zmenám v modeloch počasia.
Vlani spôsobil El Niňo suchá a znížil schopnosť rastlín a oceánu absorbovať oxid uhličitý. Ak sa raz dostane tento plyn do ovzdušia, zostane tam stovky rokov, upozornil Taalas.