BRATISLAVA - Výrazným favoritom nemeckých parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v nedeľu, je Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.
Voľby, v ktorých môže konzervatívna únia podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky dostať 36,2 percenta hlasov, pritom rozhodnú či jej líderka zotrvá vo funkcii kancelárky v ďalšom funkčnom období. Merkelovej hlavný vyzývateľ Martin Schulz je so svojou Sociálno-demokratickou stranou (SPD) na druhom mieste s 22,3 percentami.
Do Spolkového snemu by sa pritom mohlo, po prvý raz od druhej svetovej vojny, dostať až šesť politických subjektov. Okrem konzervatívnej únie Merkelovej a Schulzových sociálnych demokratov by to mohli byť krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá má v prieskumoch podporu 10,2 percenta, ľavicová strana Die Linke s 9,6 percentami, Slobodná demokratická strana (FDP) s 9,5 percentami a strana Zelených. Tá môže podľa najaktuálnejších prieskumov získať 7,8 percenta.
Nedeľňajšie voľby budú prvým celonárodným hlasovaním odkedy Merkelovej vláda otvorila dvere Nemecka utečencom v roku 2015, čo viedlo k príchodu takmer 900-tisíc ľudí do krajiny. Práve migrácia a národná bezpečnosť boli v predvolebnej kampani horúcimi témami, ktorým sa kandidáti venovali. Otázka prílevu migrantov do krajiny pritom pomohla AfD, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, k získaniu väčšej podpory vo verejných prieskumoch.
O budúcnosti nemeckej vlády môže rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí majú k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená.