WASHINGTON - Severná Kórea niečo chystá. A nie je to dobré znamenie. Po odpálení medzikontinentálnej rakety zachytili Američania opäť veľmi nezvyčajnú aktivitu ich armády. Tento raz pod vodou. Sú to alarmujúce správy, pretože diktátorský režim vyhlásil, že vyvíja raketu schopnú dopraviť jadrovú hlavicu na územie Spojených štátov. Napätie ohľadom Severnej Kórey je stále na vrchole.
Americká najväčšia spravodajská stanica CNN hlási, že armáda Spojených štátov odhalila "vysoko nezvyčajnú a bezprecedentnú" aktivitu severokórejských ponoriek pod hladinou spolu s dôkazom o "odpaľovacom teste". Prezradil jej to nemenovaný zdroj z ministerstva obrany.
Nová technika odpaľovania
Tento test spočíva v odpálení rakety, ktorá za pomoci tlaku z pary vytlačí raketu z hlavne do vzduchu (cold launch system) predtým, než sa spustia jej mototy. Tento postup umožňuje vyhnúť sa škodám pri odpálení motorov rakety už v ponorke alebo zabránení poškodenia iným strojom na blízku.
Podľa zdroja z obrany ide už o štvrtý test odpaľovania takýchto rakiet tento rok. Tieto udalosti prichádzajú v čase, keď Severná Kórea odpálila raketu, ktorá je schopná zasiahnuť aj americký kontinent.
Kórea sa chystá na vojnu
Napätie medzi diktátorským režimom a západnými štátmi, hlavne Američanmi, je na vrchole za posledné roky. Prezident Donald Trump sa už nechal počuť, že Kóreu zvládne ukočírovať. Na otázku, či by Američania dokázali zaútočiť ako prví, odpovedal jeho hovorca, že „všetky možnosti sú na stole“. Podľa oponentov zase Trump preukazuje neuveriteľnú naivitu v tom, keď si myslí, že Severnú Kóreu dokáže skrotiť.
Kim má k dispozícii 70 ponoriek
Flotila ponoriek Kimovho režimu počíta asi 70 ponoriek, aj keď väčšina z nich sú staré a nemôže odpaľovať rakety. Pchjongjang sa vyhráža Spojeným štátom vojnou, ako jediným spôsobom, ako by sa mohli ubrániť.
Americké zdroje tvrdia, že ponorka triedy Romeo sa plavila až 100 kilometrov do medzinárodných vôd. Jej aktivita bola však nezvyčajná narozdiel od obyčajných operácií pri pobreží.
Odpaľujú a vyhrážajú sa
Svoju druhú medzikontinentálnu balistickú raketu otestovala KĽDR 28. júla a vyhlásila, že celé pevninské USA sú na dostrel. Testu medzikontinentálnej rakety Hwasong-14 sa prizeral osobne severokórejský vodca Kim Čong-un, informovala tlačová agentúra KCNA. Raketa preletela 998 kilometrov za približne 47 minút, kým dopadla do Japonského mora a dosiahla maximálnu výšku 3724 kilometrov.
Američania už uskutočnili aj prvý obranný test systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) nad Pacifickým oceánom. Protiraketový systém umiestnený na Aljaške zasiahol a zneškodnil prichádzajúcu raketu so stredným doletom.