Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Daeš v Mósule je oficiálne porazený, humanitárna kríza trvá

Občania Basry sa radujú z víťazstva vládnych vojsk nad Daeš. Zobraziť galériu (2)
Občania Basry sa radujú z víťazstva vládnych vojsk nad Daeš. (Zdroj: SITA/AP Photo/Nabil al-Jurani)

BAGDAD - Iracký premiér Hajdar Abádí dnes oficiálne oznámil víťazstvo nad militantmi z Islamského štátu v Mósule.

"Oznamujeme víťazstvo zo srdca oslobodeného Mósulu... Porazili sme Dáiš (Islamský štát) našou jednotou," vyhlásil v televíziou prenášanom prejave. "Našou krvou, obeťami a úsilím sme oslobodili Irak, jeho územie a obyvateľov," dodal z malej základne na kraji mósulského Starého mesta.

Víťazstvo potvrdili aj Američania

Porážku militantného hnutia Daíš v druhom najväčšom irackom meste a prechod celého Mosulu pod kontrolu irackej vlády v pondelok večer potvrdila aj medzinárodná koalícia pod vedením Spojených štátov. Úplné víťazstvo v Mosule už v minulých dňoch niekoľkokrát predčasne deklarovala iracká vláda, teraz to však podľa agentúry Associated Press (AP) vyzerá, že mesto je už skutočne celé pod kontrolou vlády.

"Hoci stále ešte existujú časti mosulského Starého mesta, ktoré treba vyčistiť od výbušnín a prípadne aj skrývajúcich sa militantov, iracké jednotky už majú Mosul pevne pod svojou kontrolou," vyhlásil v pondelok americký veliteľ medzinárodnej koalície bojujúcej proti Daíšu v Iraku Stephen Townsend. Ako však dodal, "toto víťazstvo samotné ešte Daíš neeliminuje, preto treba bojovať ďalej".

Bitka o Mósul trvala takmer deväť mesiacov, zanechala mnohé oblasti v ruinách, vyžiadala si životy tisícov civilistov a ďalších viac než 920-tisíc vyhnala zo svojich domovov. Velitelia z Američanmi vedenej koalície, ktorá poskytla irackým silám podporu zo vzduchu i na zemi, uviedli, že išlo o najintenzívnejšie boje od druhej svetovej vojny. Hoci premiér Abádí formálne víťazstvo ešte nevyhlásil, zdôraznil, že už je "za rohom". "Jedno či dve miesta ešte kontrolujú militanti, ktorí však nemajú inú možnosť, iba sa vzdať, alebo sa nechať zabiť," dodal.

Militanti z Daeš obsadili Mósul v júni 2014, aby následne získali kontrolu nad rozsiahlymi časťami severného a západného Iraku. Nasledujúci mesiac sa Abú Bakr al-Bagdádí po prvýkrát prezentoval verejne ako vodca Islamského štátu a počas svojho prejavu v slávnej mósulskej mešite an-Núrí ohlásil vznik "kalifátu".

Daeš v Mósule je
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Nabil al-Jurani)

Zostali len ruiny

Koniec humanitárnej krízy v Iraku nie je napriek rozsiahlej porážke militantov v Mosule v dohľade, konštatuje Organizácia Spojených národov (OSN). Tisícky obyvateľov Mosulu zostanú naďalej vysídlené, nakoľko počas konfliktu došlo k rozsiahlym škodám v meste, uviedla v pondelok OSN.

Pri leteckých, delostreleckých či bombových útokoch boli zničené tisíce domov a tiež kľúčová infraštruktúra v Mosule. Iracké ministerstvo vnútra uviedlo, že vyše polovica všetkých domov v západnej časti mesta, kde boli boje najsilnejšie, je poškodená alebo zničená. Od októbra, kedy boje začali, utieklo zo svojich domovov vyše 800-tisíc obyvateľov. Iracké sily stále bojujú proti extrémistom v malej oblasti pozdĺž západného brehu rieky Tigris, kde podľa irackých veliteľov stovky militantov využívajú vlastné rodiny ako ľudské štíty.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan privítal správy o tom, že sa boj proti Islamskému štátu v Mosule chýli ku koncu, konštatoval však, že toto mesto je v ruinách. Erdogan to povedal v pondelok na Svetovom ropnom kongrese v Istanbule. Zároveň povedal, že sa obáva, kto zaplatí obnovu regiónu. Turecký líder tiež viackrát zopakoval dôležitosť zachovania územnej integrity Iraku a povedal, že plánované referendum o nezávislosti irackého autonómneho kurdského regiónu by poškodilo budúcnosť krajiny.

 

Viac o téme: IrakDaeš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu