ISTANBUL - Aktivisti za práva komunity LGBT v Turecku a ich podporovatelia sa rozhodli uskutočniť svoje dnešné zhromaždenie na námestí Taksim v Istanbule aj napriek zákazu vydanému úradom guvernéra.
Turecká polícia dnes predpoludním v oblasti predpokladaného zhromaždenia komunity LGBT postavila barikády a pristavila policajné dodávky s vodnými delami a autobusy. Nad mestom od rána hliadkujú policajné vrtuľníky, informovali miestne médiá.
Britská spravodajská stanica BBC uviedla, že podľa videozáznamov, ktoré sa už medzičasom objavili na internete, sa polícia snažila zabrániť malým skupinám ľudí, aby sa priľahlými ulicami dostali na námestie Taksim, kde sa o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) malo zhromaždenie začať. Polícia pritom okrem iného údajne použila streľbu plastikovými projektilmi a účastníkov pochodu zastrašovala aj psami. Niekoľko ľudí už bolo zadržaných, uviedla BBC.
Úrad guvernéra Istanbulu pochod za práva LGBT zakázal v sobotu, pričom sa tak stalo už tretí rok po sebe. Úrad sa tentoraz odvolal na obavy o bezpečnosť a verejný poriadok. Argumentoval aj protestmi "rozličných segmentov spoločnosti", ktorými sú zrejme náboženské a nacionalistické organizácie.
Guvernérov úrad tiež upozornil, že nedostal oficiálnu žiadosť o povolenie zhromaždenia LGBT. Organizátori však toto tvrdenie odmietli. Dnes tiež vyhlásili, že obavy o verejný poriadok počas ich pochodu bolo možné riešiť aj inak ako jeho zákazom.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v reakcii na rozhodnutie úradu guvernéra Istanbulu ohľadom pochodu LGBT vyjadrila veľké znepokojenie. Turecké úrady predtým pochody za práva komunity LGBT povoľovali. V roku 2014 sa na pochode Istanbul Pride zúčastnilo vyše 100.000 ľudí. V rokoch 2015 a 2016 však účastníkov týchto podujatí polícia rozohnala.
Inde sa pochoduje
Za účasti viac ako 1000 ľudí sa pochod za práva LGBT konal v sobotu aj v Mexiku. Účastníci jeho 39. ročníka žiadali od spoločnosti rešpekt, inklúziu a boj s homofóbiou. Národná komisia pre ľudské práva pri príležitosti pochodu vydala vyhlásenie, v ktorom žiada všetky mexické štáty, aby legalizovali manželstvá homosexuálov a angažovali sa vo veci rovnoprávnosti komunity LGBT.
Pochod ulicami Mexika podporilo viacero známych spoločností, bánk i miestna radnica, ktorá homosexuálov sobáši od roku 2010. Agentúra AP však upozornila, že právo na uzavretie manželstva majú homosexuáli len v deviatich z 32 štátov Mexika.
Pochody za práva komunity LGBT sa dnes budú konať aj v New Yorku, San Franciscu a ďalších mestách USA. Očakáva sa však, že okrem demonštrovania hrdosti na svoju sexuálnu orientáciu poukážu aj na hrozbu, ktorú podľa nich pre ich práva predstavuje nová americká vláda.