LONDÝN - Po rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v noci nadnes v 24-poschodovej obytnej výškovej budove Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn, vzrástol počet obetí na 12. Na podvečernej tlačovej konferencii to dnes uviedli zástupcovia polície. Jeden zo zachránených tvrdí, že požiar zrejme spôsobila pokazená chladnička jeho suseda.
Ďalší ľudia sú stále nezvestní a úrady očakávajú, že počet mŕtvych ešte stúpne. Londýnske záchranné zložky informovali, že bolo do nemocníc previezli 79 ľudí, z ktorých 18 je teraz v kritickom stave. Hasiči predpokladajú, že budú s ohňom bojovať celú noc.
Hasičom sa doteraz podarilo vyslobodiť 65 živých obyvateľov domu. Novinárom to povedal člen vedenia londýnskeho hasičského zboru Steve Apter, podľa ktorého oheň doteraz pretrváva na ťažko prístupných miestach.
"S požiarom stále bojujeme, ale môžem potvrdiť, že hasiči vďaka svojej profesionalite a odvahe už dokázali prehľadať takmer celú budovu," vyhlásil Apter s tým, že sa dostali aj do najvyššieho poschodia.
Komisárka hasičského zboru Dany Cottonová označila požiar za "bezprecedentný incident". Povedala, že za 29 rokov svojej kariéry ešte nezažila požiar takého rozsahu. Príčina požiaru, ktorý mal vypuknúť na štvrtom poschodí, stále nie je známa. Expert kontrolujúci stabilitu vyhorené budovy konštatoval, že jej zrútenie nehrozí.
Nezištná pomoc
Na miesto nešťastia prišli desiatky ľudí, aby darovali jedlo, nápoje a oblečenie, zatiaľ čo stovky ďalších venovali peniaze Britskému červenému krížu a taktiež ich poslali na množstvo účtov, ktoré boli zriadené na podporu obetí.
Hviezda Top Gearu Jeremy Clarkson vyzval verejnosť, aby poskytli oblečenie obyvateľom bytového domu. Celebritný šéfkuchár Jamie Oliver podľa MailOnline na internete napísal, že jeho reštaurácia, ktorá sa nachádza iba 2,5 km od miesta tragédie poskytne ľuďom postihnutým požiarom zadarmo jedlo a nápoje.
V oknách kričali uviaznutí ubyvatelia
Podľa očitých svedkov niektorí ľudia uviazli v bytoch ako v pasci a bolo ich vidieť pri oknách. Tiež zahliadli v hornej časti budovy svetlá, zrejme z mobilných telefónov či bateriek, uviedla stanica BBC na svojom webe a pripomenula skoršie vyhlásenie polície, že evakuácia obyvateľov doteraz pokračuje.
"Bolo žalostné, keď som videl blikať baterku hore (v horiacej budove), odkiaľ sa zjavne nemôžu dostať von," povedal v rozhlasovom vstupe televízny moderátor George Clare. Jody Martin vykreslil, že utekal k domu v snahe pomôcť a že kričal na ľudí, aby vyšli von, ale zvnútra sa ozývalo volanie, že uviazli v chodbách plných dymu. "Počul som ľudí kričať o pomoc," poznamenal ďalší svedok. "Vyzerá to veľmi zle, veľmi veľmi zle. Nikdy som nič také nevidel," vykreslil Tim Downie a dodal, že ten štipľavý zápach je príšerný.
"V oknách boli deti a ľudia blikali svojimi mobilmi, aby im pomohli, ale hasiči sa nemohli hore dostať," povedal David Benjamin pre agentúru Reuters.
Celý dom sa podľa reportérov ocitol v plameňoch a panujú obavy, že budova by sa mohla zrútiť. Hasiči dokázali striekať vodu s pomocou diaľkovo ovládanej plošiny len do 10. poschodia, vyššie sa plamene vymkli kontrole. "Videli sme trosky padajúce z budovy, počuli výbuchy a zvuk rozbíjajúceho sa skla," vykreslil jeden z reportérov.
Keď vypukol požiar vo výškovej budove Grenfell Tower v Severnom Kensingtone na západe britskej metropoly, jedným z prvých ľudí, ktorým sa podarilo uniknúť, bol Mahad Egal bývajúci vo štvrtom poschodí. Zhruba hodinu po polnoci miestneho času (2:00 SELČ) ho prebudilo búšenie na dvere, za ktorými sa na neho vyvalil hustý dym.
"Dali sme si so ženou cez seba mokré uteráky, prehodili sme ich aj cez deti a vyrazili dolu. Nebolo vidieť na krok," opísal televízii BBC mladý muž, podľa ktorého obyvateľov pred požiarom nevaroval žiadny alarm. Od svojho suseda sa vraj potom dozvedel, že horieť začalo od jeho chladničky, ktorá vraj "explodovala". Ďalší ľudia podľa neho kvôli záchrane riskovali svoje životy, niektorí vraj vyskakovali z okien.
Iná obyvateľka domu povedala BBC, že sa rozhodla neposlúchnuť odporúčanie úradov, aby zostala za zatvorenými dverami, ktoré mali ohňu odolať. Namiesto toho sa s rodinou zachránila na vlastnú päsť. "Podľa mňa nepochopili, že sa ten oheň rozšíri po celej budove ... Ak by som poslúchla tú radu ... mohli sme byť mŕtvi," povedala žena, ktorá nechcela zverejniť svoje meno.
Zúfalú situáciu vnútri domu opísal médiám aj jeden zo zasahujúcich hasičov, ktorému požiar pripomínal zábery z horiacich budov po teroristických útokoch v New Yorku 11. septembra 2001. "Aby sme sa vôbec dostali do budovy, museli sme sa ukryť pod štítmi zásahovej policajnej jednotky, pretože dole padalo veľa horiacich trosiek. Hore sme sa dostali všetci po jedinom malom schodisku. Pripomínalo to obrázky z 11. septembra, "povedal BBC hasič Terry, ktorý pri požiari strávil osem hodín.
Obyvateľka výškovej budovy povedala televízii Sky News, že poplach bol spustený až po pol hodine od vypuknutia požiaru. Ona a jej rodina sa zachránili iba vďaka susedovi, ktorý im zabúchal na dvere. Dodala, že v budove došlo pred niekoľkými rokmi k "malému požiaru".
Grenfell Tower bol podľa BBC postavený v roku 1974. Žilo v ňom 125 rodín. Len minulý rok prešiel rekonštrukciou za desať miliónov libier. Dom dostal okrem iného nové vonkajšie izolačné obloženie, nové okná s dvojitými sklami a nový vykurovací systém. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšej investície v tejto oblasti Londýna vo výške 67 miliónov libier.
Nájomníci už počas rekonštrukcie upozorňovali na možné bezpečnostné problémy, napríklad na údajnú nefunkčnosť protipožiarnych systémov. Stavebná firma, ktorá vykonávala nedávnu rekonštrukciu objektu, podľa agentúry AP uistila, že dodržala všetky požadované kontroly, požiarne predpisy a bezpečnostné štandardy.