Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Belgicko chcelo s EÚ dohodnúť miernejšie klimatické ciele: Vo vláde nastal spor

Charles Michel
Charles Michel (Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert)

BRUSEL – Na zníženie belgických klimatických cieľov vyzvala dnes tamojšia ministerka životného prostredia Marie-Christine Marghemová. Súčasný plán obmedzovania emisií skleníkových plynov považuje za príliš ambiciózny. Belgický premiér Charles Michel vyhlásil, že to nie je oficiálny postoj vlády a krajina sa pokúsi klimatické ciele splniť.

"Európska komisia si dostatočne neuvedomuje, že sme krajinou, cez ktorú prúdi veľký objem zahraničnej nákladnej dopravy a máme zastaranú infraštruktúru," uviedla pre agentúru Belga Marie-Ange Dhondtová, hovorkyňa belgickej ministerky životného prostredia. Belgicko sa zaviazalo znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 35 percent. Marghemová chce tento percentuálny cieľ znížiť prostredníctvom rokovaní s inštitúciami EÚ.

Belgický premiér Charles Michel vyhlásil, že názor ministerky nie je oficiálnym postojom vlády k zmenám podnebia. "Vieme, že klimatické ciele sú veľmi ambiciózne, ale spravíme všetko preto, aby sme ich dodržali," uviedol pre Belgu. Michel aj ministerka životného prostredia sú pritom z rovnakej politickej strany. Obaja sú členmi frankofónnej liberálnej strany Reformné hnutie (MR).

Marghemová si už vypočula kritiku od opozície. "Minulý týždeň Michelova vláda kritizovala (amerického prezidenta) Donalda Trumpa za rozhodnutie odstúpiť od parížskej klimatickej dohody, ale teraz sa zdá, že americký prezident má vo vláde fanúšikov. Vyzerá to, akoby sa pani Marghemová uchádzala o post v Trumpovej vláde," vyhlásil dnes opozičný poslanec Kristof Calvo.

Boj proti globálnemu otepľovaniu bol v Bruseli veľkou témou minulý týždeň, keď sa Trump počas summitu EÚ-Čína v belgickej metropole rozhodol odstúpiť od parížskej klimatickej dohody. Brusel a Peking sa dohodli, že chcú byť lídrami v boji proti klimatickým zmenám. Dlhodobým cieľom parížskej klimatickej dohody, ktorá má nahradiť tzv. Kjótsky protokol dohodnutý v decembri 1997, je udržanie rastu globálnej teploty pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou.

Viac o téme: BelgickoEurópska úniaKlimatické ciele
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu