Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Breedlove: Rozširovanie NATO nie je hrozbou, vzťahy s Ruskom sa však zhoršujú

Philip Breedlove
Philip Breedlove (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Suverénne štáty majú plné právo vybrať si, ktorým smerom sa chcú v súvislosti s bezpečnostnou politikou uberať, domnieva sa generál Philip Breedlove, ktorý zastával v rokoch 2013-2016 post vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe (SACEUR). Rozširovanie Aliancie Breedlove teda ako hrozbu nevníma.

"Nato je aliancia krajín, ktoré chcú byť v NATO," povedal Breedlove v nedeľu v exkluzívnom rozhovore počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017. "Tieto (členské) štáty, ako aj ten váš, si vybrali svoje spojenie s NATO a Západom, tak isto ako aj Čierna Hora," uviedol ďalej.

"Oslavujem teda, že v NATO sú dvere otvorené a že Čierna Hora nimi už začiatkom júna prejde. A nevnímam to ako hrozbu, no ako rozhodnutie suverénnych štátov vybrať si svoju vlastnú cestu," dodal v tejto súvislosti.

Breedlove však zároveň potvrdil, že vníma zhoršenie vzťahov Severoatlantickej aliancie s Ruskom, ktoré sa podľa nedávneho vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina ocitli pre krízu na Ukrajine a napätie v Sýrii na vôbec najhoršej úrovni od obdobia studenej vojny.

"Súhlasím s pánom Putinom v tom, čo som povedal aj vo svojom vyhlásení pred naším Kongresom, a síce, že naše vzťahy s Ruskom sú vôbec najhoršie, aké som za celý svoj dospelý život zažil," uviedol Breedlove, ktorý podľa vlastných slov tento vzťah pozná z prvej ruky už od konca 70. rokov.

"A čo je ešte znepokojujúcejšie, stále sa zhoršujú. Ak teda niečo nespravíme, aby sa to zmenilo, bude to ešte horšie," dodal. Aké opatrenia má na mysli, však nekonkretizoval.

Európske obavy z Donalda Trumpa sú prehnané

Obavy Európy z administratívy nového prezidenta USA Donalda Trumpa sú prehnané, myslí si generál Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR).  Zároveň však pripúšťa, že "nikto z nás zatiaľ úplne nerozumie" tomu, aké bude Trumpovo budúce smerovanie.

"To, čo (však) vidím na našom prezidentovi a celkom určite na jeho najdôležitejších poradcoch a tiež v našom Kongrese, je silná podpora pre porozumenie a hodnoty Európy a NATO. Polovica svetového obchodu sa uskutočňuje medzi Európou a kontinentom Severnej Ameriky - Kanadou, USA a Mexikom," povedal Breedlove v nedeľňajšom exkluzívnom rozhovore pre TASR, ktorý sa uskutočnil počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

"Na juhu (USA) máme množstvo hispánskej populácie a v Amerike sa rozrastajú aj ďalšie skupiny obyvateľstva, sme však národom európskych prisťahovalcov, naše korene sú v Európe a nemyslím si preto, že je treba sa toľko obávať," dodal. Strach podľa Breedlova netreba mať ani z Trumpovho hesla "Amerika na prvom mieste". Jeho zmysel vidí generál najmä k reakcii na mnoho frustrovaných, často mladých Američanov, ktorí sa ocitli v núdzi a majú pocit, že sa na nich akosi zabudlo. 

"Domnievam sa však, že to, čomu ľudia nerozumejú je, že práve silná Európa, silné vzťahy s Európou, bezpečná Európa sú dôležité pre podnikanie a prosperitu v Amerike. Ak nebudeme mať silnú a bezpečnú Európu, nebudeme mať ani silnú a bezpečnú Ameriku," uviedol Breedlove. Dodal, že "Amerika na prvom mieste" sa preto začína práve "silnou a bezpečnou Európou".

Ak chceme Daeš skutočne poraziť, vojenská odozva nestačí

Extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS/Dáiš) nebude možné poraziť výlučne vojenskými prostriedkami, vyhlásil americký generál Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR). 

"Môžeme totiž podnikať vojenské akcie v tomto storočí, aj v tom ďalšom a nasledujúcom. Ak však budú vojenské akcie tým jediným, čo uskutočníme, tak Dáiš neporazíme. Rozšíri sa a vyklíči na iných miestach," povedal Breedlove v nedeľňajšom exkluzívnom rozhovore počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

Vojenskú porážku Islamského štátu považuje generál za istú vec. Podľa jeho slov však treba celý fenomén IS riešiť komplexne a dostať sa ku koreňom problému. To podľa neho znamená postupovať v súlade s takzvaným modelom DIME, čo je anglická skratka pre diplomatickú, informačnú, vojenskú a ekonomickú odozvu, ktoré by v ideálnom prípade mali byť v rovnováhe.

Takýto prístup by podľa Breedlova mali zvoliť všetky krajiny zapojené do boja proti IS. Generál tiež varoval, že v prípade vojenskej porážky IS v Iraku a Sýrii sa mnohí jeho bojovníci vrátia naspäť do svojich domovských krajín, kde môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu. 

"Keď bol Afganistan domovom al-Káidy, podarilo sa nám poraziť ich vojensky a oni sa následne rozšírili do zvyšku sveta. Ak vojensky porazíme Dáiš v Iraku a Sýrii, rozšíri sa do zvyšku sveta. Už teraz ho môžeme vidieť v severnej Afrike. A áno, bude aj viac teroristov, ktorí sa budú vracať do našich krajín. Budú totiž musieť opustiť to, čo nazývajú svojou domovinou, ak ich v nej porazíme," dodal Breedlove v rozhovore. 

Viac o téme: RuskoNATOPhilip Breedlove
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu