DAMASK - Sýrski opoziční aktivisti a vládne médiá informujú o relatívnom pokoji v tzv. bezpečnostných zónach, dohoda o vytvorení ktorých začala platiť v krajine o polnoci. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Opoziční aktivisti v južných, stredných a severných oblastiach Sýrie pre AP uviedli, že hoci sa vyskytli ojedinelé prípady porušenia dohody, situácia je oveľa lepšia než v predchádzajúcich dňoch. Letecké útoky nikto nehlásil. Vládne médiá informovali, že deväť hodín po nadobudnutí účinnosti dohody bola situácia vo vytýčených zónach "relatívne pokojná".
Zóny, kde má dôjsť k deeskalácii napätia, sa nachádzajú väčšinou v tých oblastiach Sýrie, ktoré sú ovládané opozíciou. Toto memorandum o vytvorení štyroch tzv. bezpečnostných zón v Sýrii s cieľom zmierniť tamojšiu humanitárnu krízu podpísali vo štvrtok v kazašskej Astane Irán, Rusko a Turecko.
Dohoda má podporu aj zo strany OSN. Sýrska opozícia ju však odmieta a kritizuje s tým, že dokument nemá legitimitu. USA, ktoré neboli v tíme vyjednávačov o tejto dohode, v súvislosti s ňou deklarovali, že "je dôvod na opatrnosť". Sýrska opozícia má určité pochybnosti ohľadne možnej implementácie dohody aj vzhľadom na úlohu Iránu ako ručiteľa tohto dokumentu.
V súlade s memorandom sa v zónach, ktorých sa dokument týka, zastavia všetky boje medzi vládnymi silami a ozbrojenými protivládnymi zoskupeniami. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov spresnil, že o letoch lietadiel protiteroristickej koalície na čele s USA nad zónami deeskalácie v Sýrii sa bude rokovať neskôr, a to na úrovni expertov.
Vedenie ruskej armády v piatok tiež uviedlo, že dohoda o vytvorení bezpečných zón by mohla byť neskôr rozšírená aj o ďalšie oblasti v tejto vojnou zničenej krajine. Moskva okrem toho avizovala, že by chcela obnoviť dohodu so Spojenými štátmi, na základe ktorej by obe krajiny skoordinovali svoje letecké operácie v Sýrii a zmenšili tak riziko vzájomnej kolízie. Rusko pozastavilo zmienenú dohodu o vojenskej spolupráci s USA v Sýrii po raketovom útoku na leteckú základňu sýrskej armády Šajrát, ktorým Spojené štáty reagovali na chemický útok v meste Chán Šajchún v provincii Idlib.