Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Podľa Lavrova útok USA na sýrsku základňu marí boj s terorizmom: Francúzsko sa vyjadrilo k sarínu

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov (Zdroj: SITA)

MOSKVA - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyhlásil, že nedávny raketový útok Spojených štátov na leteckú základňu sýrskej armády Šajrát v provincii Homs oddiali vytvorenie širokého frontu na boj s terorizmom.

Vo svojom príspevku na bezpečnostnej konferencii v Moskve Lavrov označil nedávnu vojenskú akciu USA v Sýrii aj za "hrubé porušenie medzinárodného práva a akt agresie proti suverénnemu štátu". 

Podľa jeho presvedčenia tento krok Washingtonu ešte viac zhoršuje už existujúce problémy a odkladá perspektívu vytvorenia širokého frontu na boj s terorizmom i perspektívu riešenia krízy v Sýrii, ako ju naznačili rokovania v kazašskej Astane.

Lavrov ďalej v súvislosti s americkým útokom dodal, že sa núkajú paralely s udalosťami roku 2003 v Iraku, ktoré sa skončili zničením krajiny a zrodom džihádistickej organizácie Islamský štát. Podľa Lavrova "nestojí zato ešte raz vysvetľovať, aký nebezpečný vývoj udalostí môže vyvolať zopakovanie "podobných unáhlených krokov". Útok zo 4. apríla, keď v meste Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo pri použití chemických zbraní takmer 100 civilistov, označil ruský minister za "provokáciu". 

Apeloval, že tento útok je nevyhnutné "profesionálne prešetriť pod dohľadom Organizácie pre zákaz chemických zbraní". Vyšetrovanie by malo byť podľa Lavrova "verejnosti prístupné a transparentné".  Upozornil v tejto súvislosti, že "badať pokusy o zablokovanie takéhoto prístupu (k vyšetrovaniu)." Podľa neho to "len potvrdzuje pochybnosti o dobrých zámeroch" tých, ktorí sa snažia incident zo 4. apríla "zneužiť na prechod k dávno známemu zámeru, ktorým je zmena sýrskeho režimu". 

K vypáleniu rakiet s plochou dráhou letu pristúpili Spojené štáty 7. apríla, a to na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa. Rakety zasiahli leteckú základňu sýrskej armády. Ruský minister obrany Sergej Šojgu dnes vo svojom príspevku na bezpečnostnej konferencii v Moskve vyhlásil, že americký útok ohrozil aj životy ruských vojakov, ktorí sa na sýrskej základni tiež nachádzali. Dodal, že ruské ministerstvo obrany teraz podniká opatrenia na posilnenie a zaručenie bezpečnosti príslušníkov ruských ozbrojených zložiek slúžiacich v Sýrii. Rusko poskytuje sýrskej vládnej armáde pri jej pozemných operáciách voči protivládnym povstalcom leteckú podporu.

Francúzsko spája sarin použitý v Sýrii s tamojším režimom

Podľa dnešných slov francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Marca Ayraulta chemické analýzy vzoriek odobratých z miesta aprílového útoku smrtiacim plynom sarin v Sýrii ukazujú, že použitá nervovoparalytická látka "nesie znaky" režimu prezidenta Bašára Asada, a poukazujú na to, že je za útok zodpovedný.

Ayrault dnes novinárom povedal, že Francúzsko teraz "zo spoľahlivých zdrojov" vie, že "postup výroby sarinu, ktorého vzorky boli testované, je typickou metódou vyvinutou v sýrskych laboratóriách". Minister dodal, že "táto metóda je podpisom režimu, a práve vďaka nej môžeme určiť jeho zodpovednosť za útok".

Vzorky z útoku získali francúzske tajné služby a tie "nepochybujú", že ho podnikli sily verné sýrskemu prezidentovi Asadovi. Uviedol to Ayrault, ktorý novinárom citoval z odtajnenej správy. Francúzska vláda nepochybuje o zodpovednosti sýrskeho režimu, lebo si ponechala vzorky z predchádzajúcich chemických útokov v Sýrii, čo jej teraz umožňuje porovnávanie, vysvetlil šéf diplomacie.

K spomínanému novému útoku chemickými zbraňami došlo 4. apríla v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami, pripomenula agentúra Reuters. Pri tomto útoku zahynulo takmer 90 ľudí.

Viac o téme: Sergej Lavrov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu