PARÍŽ - Francúzsky politológ s českými koreňmi, historik a špecialista na strednú a východnú Európu Jacques Rupnik si myslí, že voliči si vo francúzskych prezidentských voľbách vyberú medzi víziou Marine Le Penovej, ktorá ponúka Francúzsko uzatvárajúce sa a pre obavy z migrácie a terorizmu chrániace sa, a víziou moderného, otvoreného a reformného Francúzska Emmanuela Macrona.
"To je tá voľba, uzatvorené alebo otvorené Francúzsko," uviedol analytik. Myslí si, že do druhého kola sa dostanú práve títo dvaja kandidáti, nevylučuje však ani konzervatívneho Francoisa Fillona. Ak sa tak stane, tak pôjde podľa analytika o jasnú voľbu medzi tými, ktorí majú z dnešného sveta strach, chcú sa uzavrieť, a tými, ktorí chápu, že z globalizovaného sveta nie je možné len tak vycúvať, ale musí sa hľadať spoločné európske riešenie.
"Ak by sa v druhom kole vyskytli títo dvaja kandidáti, tak by som očakával jasné víťazstvo Macrona, dve tretiny ku jednej tretine," uviedol. Neverí však, že by sa tam dostal ľavičiar Jean-Luc Mélenchon.
Priznáva, že voľby by boli úplne iné, keby konzervatívny kandidát Fillon nečelil počas kampane škandálu so zamestnávaním rodinných príslušníkov. "Pokiaľ by išlo o fiktívne zamestnanie jeho ženy, tak celá kampaň bola vlastne poznačená touto aférou. Keby ste sa kohokoľvek spýtali koncom novembra 2016 po primárkach pravice, tak vám 90 percent ľudí povie, že budúcim prezidentom bude Fillon," konštatoval analytik.
Bolo to podľa neho logické, keďže ľavica bola po piatich rokoch vlády v troskách a v súčasnosti je na ťahu pravica. Fillon bol podľa neho jasným favoritom volieb. "Celá kampaň bola znemožnená touto aférou a teda mal veľký problém presadzovať svoj program, myšlienky a argumenty. Ako môžete žiadať, aby si ľudia uťahovali opasky a pritom sami nenakladáte šetrne s verejnými prostriedkami?" uviedol Rupnik.
Domnieva sa, že svojím spôsobom to pomohlo práve centristovi Macronovi. "Na jednej strane tu máte ľavicu v troskách a na druhej strane tu máte pravicu, ktorá bola oslabená touto aférou. Tým pádom sa otvoril priestor pre tretieho kandidáta, pre centristu, pre toho, kto sa snažil preniknúť do otvoreného priestoru medzi pravicou a ľavicou," vyhlásil.
Priznal, že pred prvým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v nedeľu (23.4.), existuje obava, že keby sa Fillon dostal do druhého kola, značná časť ľavicových voličov by sa mohla zrieknuť hlasovania, čo by pomohlo Marine Le Penovej. Upozornil na to, že aj keď by prvým kolom prešla, prieskumy hovoria o tom, že z druhého by nevzišla ako víťaz.
"Má podporu, pretože je tu dlhodobé oslabenie hlavných strán a to je trend, ktorý sa, si myslím, netýka iba Francúzska, ale všetkých západných demokracií. Cítiť nástup populizmu proti globalizácii, elitám a proti Európe," zdôraznil.
Zároveň upozornil na to, že štvrtkový (20.4.) útok, pri ktorom prišiel francúzsky policajt o život na Champs-Elysées v centre Paríža, možno vyvolá u ľudí akýsi bezpečnostný reflex, aby volili skúseného bývalého premiéra, ktorý kladie dôraz na bezpečnosť a boj proti terorizmu. Predovšetkým to však môže nahrať Le Penovej, pretože sa môže vrátiť k svojej obľúbenej téme. "Zjednodušene - dajte mi všetku moc a ja zariadim, že nebudú migranti ani teroristi," uzavrel Jacques Rupnik.