Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Turecko na prahu veľkej zmeny: Vojna Alaha a posla Erdogana sa blíži k historickému zlomu!

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: TASR/AP)

TEL AVIV - Ak Turci neschvália v dnešnom referende ústavné zmeny o posilnení právomocí hlavy štátu, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan môže vypísať nové parlamentné voľby v snahe získať väčšinu potrebnú na uzákonenie týchto zmien aj bez ľudového hlasovania. Píše o tom dnes izraelský denník Haarec.

Erdogan varoval voličov, aby neohrozili miesto Turecka vo svete tým, že by hlasovali proti ústavným reformám, ktoré mu dajú rozsiahle právomoci. Hlasovanie za zmeny prirovnal k lístku do raja a islamskí učenci označili oponentov reforiem za "kacírov", pripomenul denník.

Vojna Alaha a jeho posla Erdogana proti nepriateľom Turecka sa tak podľa neho blíži k historickému zlomu. Erdogan a jeho stúpenci tvrdia, že boj za rozšírenie prezidentských právomocí nie je ďalšou vnútornou debatou o postavení a moci, ale skôr o budúcnosti Turecka a jeho občanov.

Haarec ďalej píše, že Erdogan je mužom viery, ktorý bol aktívny v náboženských stranách ešte predtým, ako si založil vlastnú stranu, ale nie je náboženským fanatikom. Ústavné reformy potrebuje preto, aby si dokázal, že môže dostať to, čo chce. Nemá v pláne vzdať sa.

Podľa denníka prevláda názor, že Erdogan sa snaží stať sultánom, oveľa správnejšie by však bolo porovnávať ho so zakladateľom moderného Turecka Mustafom Kemalom Atatürkom - všemocným prezidentom, ktorý vládol prostredníctvom svoje strany po mnoho rokov.

Obaja vybudovali autoritársku demokraciu, ktorá netoleruje politických súperov, spája ich odpor ku koaličnej vláde a znovu definovali tureckú národnú identitu. Atatürk odstránil etnické a národnostné menšiny a Erdogan bojuje proti Kurdom, snaží sa neutralizovať ich politickú činnosť a väčšinu z nich vníma ako nepriateľov a hrozbu voči tureckej národnosti.

Čavušoglu kritizoval nemenované krajiny za pokus ovplyvniť referendum

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu kritizoval dnes nemenované krajiny za pokus ovplyvniť prebiehajúce historické referendum o posilnení právomocí hlavy štátu. Čavušoglu po odvolení v provincii Antalya pred novinármi vyhlásil, že niekto "zo zahraničia sa pokúšal hovoriť tureckému národu, čo má robiť... Dnes ale rozhodne náš národ".

Turecký minister nespresnil, o kom sa zmieňuje. Agentúra AP ale pripomenula, že Turecko má napäté vzťahy s niektorými európskymi krajinami, najmä Nemeckom a Holandskom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil obe tieto krajiny za nacistické, pretože nedovolili tureckým ministrom agitovať na svojom území za referendum.

Turecký premiér Binali Yildirim po odvolení v provincii Izmir novinárom povedal, že "bez ohľadu na výsledok ho budeme brať s veľkou úctou. Rozhodnutie nášho národa je najkrajším rozhodnutím". Dav prítomný vo volebnej miestnosti odmenil Yildirima skandovaním: "Turecko je na teba hrdé."

Agentúra AP oslovila niekoľkých ľudí pred volebnými miestnosťami v Istanbule. "Sme tu preto, aby sme povedali 'nie' pre našu krajinu, pre naše deti a vnúčatá," uviedol bývalý daňový úradník Murtaza Ali Turgut.

"Nechcem nastúpiť do autobusu, ktorý nemá brzdy. Systém jedného muža je práve takýto," povedal Husnu Yahsi, ďalší z voličov. "Áno, áno, áno! Náš vodca je pre nás darom od Boha. Vždy ho budeme podporovať. Dobre vládne," zdôraznil zas stúpenec reforiem Mualla Sengul.

Viac o téme: TureckoRecep Tayyip Erdogan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu