DAMASK - Pilot, ktorý mal minulý týždeň zhodiť na sýrske mesto Chán Šajchún sarin a zabiť najmenej 87 ľudí, je sýrsky generál Muhammad Hasúrí, uviedol dnes britský denník The Times.
Denník sa odvoláva na fotografiu, ktorú zverejnil na Twitteri poslanec z Aleppa Farís Šihábí, rešpektovaný príslušník Asadovho režimu. Snímka zachytáva, ako náčelník štábu sýrskej armády generál Alí Abdalláh Ajúb gratuluje Hasúrímu - podľa Šihábího za "zničenie zbraňových zariadení al-Káidy v Chán Šajchúne". Podľa denníka je Hasúrí skúseným veliteľom letky, ktorý chemický útok neviedol po prvý raz. Je príslušníkom alavitskej menšiny rovnako ako sýrsky prezident Bašár Asad.
Sýrska vláda tvrdí, že nepoužila chemické zbrane. Vinu pripísala povstalcom, ktorí podľa nej zhromažďujú a skladujú smrtiace chemikálie. Podľa ruského ministerstva obrany sa jedovaté látky uvoľnili do ovzdušia, keď sýrske lietadlá pri nálete zasiahli sklad chemických zbraní a munície v povstaleckej továrni na východnom okraji Chán Šajchúnu.
Rusko spolupracovalo na chemickom útoku
Americký republikánsky senátor John McCain obvinil dnes Rusko, že pri utorňajšom chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 ľudí vrátane detí, spolupracovalo s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
McCain na tlačovej konferencii v srbskej metropole Belehrad povedal, že "Rusi o chemických zbraniach vedeli, pretože operujú z tej istej vojenskej leteckej základne," z ktorej bol uskutočnený chemický útok v Chán Šajchúne.
"Dúfam, že takéto správanie Sýrie, za ktorým je jednoznačne spolupráca Ruska a Sýrie, sa už nikdy nebude opakovať," povedal McCain.
Spojené štáty by mali vyradiť z prevádzky sýrske vzdušné sily, aby prezidentovi Bašárovi Asadovi zabránili takéto útoky opakovať aj v budúcnosti. Rusku by najprv bolo treba vysvetliť, že "v súčasnom svete je páchanie takýchto vojnových zločinov neprijateľné", dodal vplyvný senátor za americký štát Arizona.