KYJEV/LONDÝN - Celý rad odborníkov varoval, že konflikt na východe Ukrajiny by mohol viesť k rozsiahlej chemickej katastrofe, porovnateľnej s Černobyľom, v prípade, že by došlo k poškodeniu skladov s plynným chlórom a uvoľneniu obsahu do životného prostredia. Hrozba nie je len hypotetická, pretože 24. februára zasiahol zatúlaný delostrelecký granát depo v Donecku, kde je uložených okolo 7,000 kilogramov tejto nebezpečnej látky. Našťastie kontajnery sa nerozbili.
Na Ukrajine opäť prepukli prudké boje: Separatisti útočia pri Mariupole, hlásia zabitých
Pred konfliktom, ktorý vypukol na území Donbasu pred tromi rokmi, sa v regióne nachádzalo 5 300 priemyselných podnikov, hoci nie všetky z nich spracovávali nebezpečné materiály.
Robert Amsterdam, ruský politický expert a právnik v medzinárodnej advokátskej kancelárii Amsterdam & Partners, podľa portálu express.co.uk povedal: "Ak jedno z týchto nekontrolovaných miest, ktoré obsahujú chemikálie, vybuchne, desiatky tisíc ľudí by mohli byť otrávené. Ide o potenciálnu katastrofu na úrovni Černobyľu."
Rudy Richardson, profesor toxikológie na univerzite v Michigane, tento názor potvrdil: "V takejto situácii, keď sa vojnová zóna nachádza v blízkosti koncentrácie priemyselných zariadení, kde sa vyrábajú a skladajú toxické a výbušné chemikálie, je možné, že by mohlo dôjsť k ich masívnemu úniku. Za následok by to malo vysoký počet civilných obetí."
Osobitný spravodajca OSN Basket Tuncak uviedol, že poškodenie len jedného 900-kilogramového kontajneru s chlórom má potenciál zabiť kohokoľvek vo vzdialenosti 180 metrov a prináša katastrofálne zdravotné riziko pre desiatky tisíc okolitých obyvateľov. V prípade väčšieho poškodenia ľudia žijúci viac ako sedem kilometrov od objektu po vetre by museli byť do 24 hodín evakuovaní.
"V oblastiach, kde boje pokračujú, sa nachádzajú veľké chemické a priemyselné zariadenia. Stále hrozí, že budú zasiahnuté. Dôsledky pre osoby, žijúce v blízkosti, by boli závažné. Všetky strany konfliktu si musia byť vedomé rizika, a to aj chemickej katastrofy," povedal Tuncak pre OSN.
John Gilbert, vedúci vedecký pracovník v Centre pre kontrolu zbraní a nešírenie zbraní hromadného ničenia, ktorý predtým vykonal inšpekcie v Rusku a na Ukrajine ako vojenský dôstojník USA, súhlasil, že uvoľnenie chlóru bude mať za následok značné ohrozenie zdravia a bolo by vo väčšine prípadov fatálne. Povedal tiež, že kroky na minimalizovanie potenciálneho dopadu by mali byť realizované už teraz. Podľa neho je chemický únik počas konfliktu na Ukrajine reálny.