WASHINGTON - Päť bývalých veľvyslancov USA v Izraeli v stredu uviedlo, že David Friedman, ktorého prezident Donald Trump vybral na tento post, nie je spôsobilý ho vykonávať. Diplomati zároveň vyzvali senátorov, aby starostlivo zvážili jeho nomináciu.
Bývalí veľvyslanci v liste zaslanom výboru Senátu pre zahraničné vzťahy napísali, že Friedman zastáva "extrémne, radikálne názory" a zosmiešňuje dvojštátne riešenie ako "iluzórne" východisko z neexistujúceho problému. Niekdajší ambasádori vyzvali členov výboru, aby sa uistili, či má Friedman "takú vnútornú rovnováhu a temperament, ktoré sú nutné pri reprezentovaní Spojených štátov na poste veľvyslanca v Izraeli".
Senátny výbor sa má kvôli Friedmanovi zísť dnes na schvaľovacom híringu. Bývalí veľvyslanci, ktorí slúžili za republikánskych aj demokratických prezidentov, v liste uviedli, že Friedman obvinil prezidenta Baracka Obamu a ministerstvo zahraničných vecí z antisemitizmu. A dodali, že takisto označuje podporovateľov liberálnej židovskej organizácie J Street ako "kápov". Tento termín sa používal na označenie Židov, ktorí počas holokaustu spolupracovali s nacistami.
Friedman, syn ortodoxného rabína, je horlivým podporovateľom izraelského osídľovania, odporcom palestínskej štátnosti a zarytým obhajcom izraelskej vlády. "Americký veľvyslanec musí oddane presadzovať dva dlhodobé ciele našej krajiny v uvedenom regióne: posilňovanie bezpečnosti Spojených štátov i nášho spojenca Izraela, ako aj šance na mier medzi Izraelom a jeho susedmi, obzvlášť Palestínčanmi," vysvetlili diplomati v liste.
"Ak chce Izrael pokračovať ako demokratický, židovský štát, rešpektovaný medzinárodne, v takom prípade nevidíme iné riešenie než dvojštátne," dodali. List proti Friedmanovej nominácii podpísali Thomas Pickering, William Harrop, Edward Walker, Daniel Kurtzer a James Cunningham.
Trump vystúpil v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome, ale vyhol sa vyjadreniam, ktoré by schvaľovali dvojštátne riešenie krízy s Palestínčanmi. Takéto riešenie znamená vznik nezávislého palestínskeho štátu, ktorý by existoval popri Izraeli, a už takmer dve desaťročia ho uprednostňuje aj medzinárodné spoločenstvo.