WASHINGTON - Členovia volebného tímu Donalda Trumpa boli počas minuloročnej prezidentskej kampane opakovane v kontakte s predstaviteľmi ruských tajných služieb a ruskej vlády. Podľa dnešnej správy amerického denníka The New York Times (NYT) to vyplýva z nahrávok telefonických hovorov, o ktorých denník informovali štyria súčasní aj bývalí vysoko postavení predstavitelia Spojených štátov.
Podľa NYT sa Rusi spojili okrem iného s Paulom Manafortom, volebným manažérom Trumpovej kampane, ktorý vlani v auguste na svoju funkciu rezignoval kvôli obvineniam, že poberal peniaze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Manafort, ktorý sa venuje politickému poradenstvu a v tomto odbore tiež pôsobil v rokoch 2007 až 2012 na Ukrajine, odmietol, žeby vedome s predstaviteľmi ruských tajných služieb hovoril. "Je to absurdné," povedal v reakcii na správu amerického denníka.
Zdroje NYT žiadne ďalšie konkrétne mená neuviedli. Išlo podľa nich však nielen o členov Trumpovho volebného štábu, ale aj o ďalšie osoby z okolia súčasného amerického prezidenta. Americké tajné služby a vyšetrovatelia odhalili kontakty členov Trumpovej kampane s Rusmi zhruba v rovnakej dobe, keď narazili na dôkazy o snahe Moskvy ovplyvniť výsledok amerických prezidentských volieb hackerskými útokmi, uviedol NYT.
Podľa zdrojov denníka sa nenašli žiadne dôkazy, žeby Trumpov volebný štáb s Rusmi akokoľvek spolupracoval na kybernetických útokoch alebo sa ich pomocou iným nekalým spôsobom pokúšal ovplyvniť voľby v Trumpov prospech. Biely dom sa zatiaľ k správe amerického denníka nevyjadril.
Flynna vypočúval Federálny úrad (FBI)
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vypočúval bývalého poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna ohľadom jeho výmeny informácií s vysokým ruským predstaviteľom. Podľa nemenovaného amerického činiteľa sa vypočúvanie odohralo v bližšie nešpecifikovaný deň po inaugurácii prezidenta USA Donalda Trumpa. Daný činiteľ bol oboznámený s vyšetrovaním, avšak nemal oprávnenie o tejto záležitosti hovoriť menovite a vyhlásenie poskytol pod podmienkou zachovania svojej anonymity.
Bezprostredne nebolo známe, aké otázky kládol FBI Flynnovi, ani to, čo exporadca vyšetrovateľom počas vypočúvania povedal. O jeho vypočúvaní ako prvý napísal denník The New York Times. Flynn bol prepustený zo svojej pozície v pondelok pre obavy, že klamal členom Trumpovej administratívy o svojich kontaktoch s ruským veľvyslancom v Spojených štátoch. Tlačový hovorca Bieleho domu Sean Spicer vyhlásil, že Flynnovo prepustenie bolo podnietené postupným "narušením" dôvery voči tomuto generálovi vo výslužbe.
Americké médiá v piatok napísali, že Flynn v rozpore so svojimi nedávnymi tvrdeniami vlani koncom decembra telefonicky hovoril s ruským veľvyslancom vo Washingtone Sergejom Kisľakom o nových sankciách voči Rusku, ktoré pripravoval vtedajší americký prezident Barack Obama. Podľa denníka Washington Post sa spomínaný telefonát odohral v deň oznámenia sankcií voči Rusku v podobe vyhostenia ruských diplomatov z USA. V takom prípade by telefonát mohol byť vnímaný aj ako porušenie zákona.
Trump nominoval Flynna za svojho poradcu pre bezpečnostné otázky vo februári 2016. Jeho kontakty s Ruskom vzbudili pozornosť už počas volebnej kampane. Koncom roka 2015 sa Flynn zúčastnil na oslavách desiateho výročia vzniku prokremeľskej spravodajskej televízie RT, na ktorých sedel vedľa ruského prezidenta Vladimira Putina.