ANKARA - Úrad tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes oznámil, že líder mal telefonický rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Úrad však zatiaľ podrobnosti o telefonáte neposkytol.
Rozhovor sa uskutočnil dnes v skorých ranných hodinách. Erdogan telefonoval z Turecka. Išlo prvý rozhovor oboch prezidentov od Trumpovej inaugurácie, ktorá sa konala 20. januára. Vzťahy medzi spojencami NATO, Ankarou a Washingtonom, boli za vlády prezidenta USA Baracka Obamu problematické, pretože Turecko žiadalo o vydanie moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA a obviňovaného Ankarou zo zorganizovania nevydareného pokusu o vojenský prevrat v Turecku.
Problémy vo vzťahoch oboch krajín spôsobovalo aj naliehanie Turecka, aby Washington prestal podporovať sýrskych kurdských bojovníkov, ktorí sú pridružení k zakázaným kurdským povstalcom v Turecku. Ankara dúfa v zlepšenie vzťahov s USA za vlády prezidenta Trumpa a telefonát bol v Turecku významnou udalosťou.
Trump v telefonáte s Erdoganom vyjadril podporu Turecku
Prezident USA Donald Trump vyjadril počas utorkového telefonátu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom podporu Turecku "ako strategickému spojencovi a partnerovi z NATO". Biely dom to uviedol vo vyhlásení. Dvojica lídrov diskutovala aj o "dlhodobom vzťahu Spojených štátov a Turecka a o spoločnom záväzku bojovať proti terorizmu vo všetkých jeho podobách", dodal Biely dom.
Trump ocenil "prínos Turecka vo vojenskej operácii proti tzv. Daeš", uvádzalo sa vo vyhlásení. Ankara dúfa v zlepšenie vzťahov s USA za vlády prezidenta Trumpa, a telefonát bol preto v Turecku významnou udalosťou. Erdogan na ekonomickej konferencii v Istanbule vlani v novembri vyjadril podporu novozvolenému americkému prezidentovi Trumpovi.
"Podľa môjho názoru byť označený za diktátora je dobrá vec," povedal tiež Erdogan na konferencii moslimských krajín v Istanbule. Trump počas predvolebnej prezidentskej kampane v júli vyhlásil, že nebude kritizovať Turecko za jeho tvrdé zásahy po pokuse o prevrat, lebo USA musia "dať do poriadku svoje vlastné problémy", až potom môžu poučovať ostatné krajiny. Od neúspešného pokusu o vojenský prevrat bolo v Turecku zadržaných vyše 40.000 ľudí a prepustených zo zamestnania bolo takmer 100.000 štátnych úradníkov.