BERLÍN - Irán uskutočnil skúšku strely s plochou dráhou letu nazývanej Sumar, ktorá je schopná niesť jadrovú hlavicu. Nová skúška nasledovala po tom, ako Teherán minulý týždeň vykonal test balistickej rakety stredného doletu, informoval dnes nemecký denník Die Welt.
Noviny s odvolaním sa na nešpecifikované tajné služby ďalej uviedli, že strela bola vyrobená v Iráne a počas svojho prvého úspešného testu preletela zhruba 600 kilometrov, pričom jej dolet môže predstavovať 2000 až 3000 kilometrov. Iránske úrady však na správu bezprostredne nereagovali. Strely s plochou dráhou letu je ťažšie odhaliť než balistické strely, keďže letia v nižších výškach a môžu sa vyhnúť zachyteniu nepriateľským radarom. Dokážu tiež zmiasť obranné strely a zasiahnuť ciele hlboko v tyle protivníka.
Najväčšou výhodou z pohľadu Iránu je však skutočnosť, že tento druh striel nie je zmienený v žiadnej rezolúcii OSN o zákaze rakiet schopných niesť jadrové zbrane, uviedol pre Die Welt nemenovaný bezpečnostný expert.
Irán v stredu potvrdil, že minulý týždeň uskutočnil skúšku balistickej rakety. Teherán však zdôraznil, že tým neporušil jadrovú dohodu uzavretú so svetovými veľmocami v roku 2015 ani rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá túto prelomovú dohodu schvaľuje. Medzinárodné sankcie voči Iránu boli stiahnuté vlani.