LONDÝN - Nová mapa Európy ukázala, aké obrovské množstvo obyvateľov danej krajiny sa rozhodlo odsťahovať a žiť v zahraničí. Do konca roku 2015 napríklad z Portugalska, Chorvátska, Macedónska, Albánska, Čiernej Hory a Moldavska emigrovala viac ako pätina občanov. Slovensko je na tom v porovnaní s nimi ešte veľmi dobre.
Zlá správa pre Slovensko: Mladí ľudia vnímajú spoločnosť kriticky a zvažujú emigráciu
Údaje OSN o rozdelení obyvateľstva ukazujú percento ľudí, ktorí opustili krajinu, kde sa narodili. Na Slovensku je to 6,3 percenta, u našich západných susedov v Česku 8,8 percenta, v Maďarsku 6,0 percenta a v Poľsku 11,5 percenta. Rekordmanom v tomto smere je Bosna a Hercegovina, z ktorej odišlo až 43,3 percenta občanov, čo predstavuje približne 1,6 milióna ľudí.
Zverejnené sú aj najpopulárnejšie destinácie, kam emigrovali obyvatelia jednotlivých európskych krajín. Pre Britániu, z ktorej odišlo okolo piatich miliónov obyvateľov, je najzaujímavejšia Austrália. Pre Slovákov Česká republika, pre Čechov Nemecko, pre Nemcov Spojené štáty, atď.
Alp Mehmet z Migration Watch UK pre The Times uviedol, že tieto čísla sú výsledkom obrovských rozdielov v úrovni príjmov a životnej úrovne medzi bohatými a menej majetnými členskými štátmi EÚ a ďalšími chudobnejšími európskymi krajinami.
TOP 10 krajín, ktorých obyvatelia žijú v zahraničí
Bosna a Hercegovina - 43,3 percenta
Albánsko - 38,8 percenta
Macedónsko - 24,8 percenta
Portugalsko - 22,3 percenta
Čierna Hora - 22,1 percenta
Moldavsko - 21,8 percenta
Chorvátsko - 20,4 percenta
Litva - 18,9 percenta
Írsko - 18,8 percenta
Rumunsko - 17,5 percenta