WASHINGTON – Napriek dočasnému zastaveniu prijímania migrantov Spojenými štátmi, ktoré v piatok svojím dekrétom nariadil prezident Donald Trump, americká vláda tento týždeň vpustí do USA 872 utečencov. Vyplýva to z interného dokumentu ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS), ktoré má k dispozícii agentúra Reuters.
Nemenovaný predstaviteľ ministerstva túto skutočnosť potvrdil s tým, že ide o utečencov, ktorých presídlenie bolo schválené ešte predtým, než dekrét nadobudol účinnosť. V dokumente sa neuvádza, z akých krajín pochádzajú. Predstaviteľ DHS nevedel povedať, či budú poskytnuté ďalšie výnimky.
Trump svojimi dekrétmi na 120 dní pozastavil program prijímania utečencov. Občania Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu nebudú môcť 90 dní cestovať do USA. Trumpovo nariadenie je najprísnejšie voči Sýrčanom - na neurčitý čas zakázal vstup do USA každému z tejto krajiny, vrátane ľudí utekajúcich pred občianskou vojnou.
Tieto opatrenia vyvolali protesty nielen v USA, ale aj vo svete a spôsobili chaos na amerických letiskách. Občania spomínaných krajín boli dočasne zadržaní alebo deportovaní a niektorým neumožnili nastúpiť do lietadiel smerujúcich do Spojených štátov.
Podľa interného dokumentu DHS medzi piatkovým popoludním a pondelňajším dopoludním nebolo 348 držiteľom víz umožnené nastúpiť na lety do USA. Ďalších viac ako 200 ľudí síce v Spojených štátoch pristálo, ale bol im odmietnutý vstup p na ich územie. Viac ako 735 ľudí, vrátane 394 držiteľov zelenej karty, v rovnakom časovom období vypočuli na letiskách pracovníci Úradu pre clá a ochranu hraníc (CBP).
Opoziční demokrati v americkom Kongrese sa pokúšajú dosiahnuť zrušenie spomínaného nariadenia. Ich líder v Senáte Chuck Schumer avizoval predloženie príslušného zákona, toto úsilie má však v Kongrese ovládanom republikánmi mizivú šancu na úspech.
"Tento dekrét ide proti všetkému, čomu v Amerike veríme. Budeme proti nemu bojovať všetkým, čo máme k dispozícii," vyhlásil Schumer na pondelňajšom proteste pred Najvyšším súdom USA vo Washingtone. Nancy Pelosiová, líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov, ktorá sa na proteste tiež zúčastnila, označila prezidentov dekrét za protiústavný a nemorálny.
Podľa Trumpovho hovorcu Seana Spicera podporuje spomínaný dekrét väčšina Američanov. "Chápu, že prezidentom začaté kroky slúžia bezpečnosti krajiny," vyhlásil Spicer v pondelok na tlačovej konferencii, odvolávajúc sa na prieskumy, ktoré však nekonkretizoval.
Obama podporuje protesty proti dekrétu
Bývalý americký prezident Barack Obama podporuje protesty, ktoré v celých Spojených štátoch vyvolal dekrét nového prezidenta Donalda Trumpa o zákaze vstupu obyvateľov siedmich moslimských štátov do USA. Uviedol to vo vyhlásení, ktoré v pondelok tlmočil jeho hovorca Kevin Lewis.
Obama vo svojom prvom verejnom vyhlásení od 20. januára, keď sa mu skončilo druhé funkčné obdobie, konštatoval, že ho "potešila miera angažovanosti" americkej verejnosti v tejto otázke, pričom "zásadne nesúhlasí s koncepciou diskriminácie jednotlivcov na základe ich vierovyznania alebo náboženskej príslušnosti".
Trump svoj prezidentský dekrét, ktorý na 90 dní zakazuje vstup do USA občanom siedmich štátov, vydal v piatok a vyvolal ním protesty desaťtisícov ľudí v celých USA. Nariadenie o zákaze cestovať do Spojených štátov sa týka občanov Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu.
Obama tiež odmieta Trumpovo tvrdenie, že jeho politika je podobná tej, ktorú uplatňoval on sám v roku 2011, keď na šesť mesiacov zakázal udeľovať víza utečencom z Iraku. Obamovo nariadenie sa však netýkalo držiteľov platných víz či tých utečencov, ktorí riadne prešli výberovým procesom.